Hlavní obsah

Dovolená u „jihočeského moře“: Co dělat na Lipně a v okolí ve vedru i v dešti

Foto: Tomáš Droppa, Mapy.com

Vodní nádrž Lipno je největší umělé jezero Česka.

Nejstarší česká stezka v korunách stromů, motýlí dům, kamenné moře nebo plavba v autě přívozem. Lipno, to zdaleka nejsou jen vodní radovánky. Užijí si zde rodiny s dětmi, stejně jako vodáci, milovníci přírody či památek.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Srovnání s mořem sedí na Lipno ze všech českých vodních ploch nejvíce. Právě tato umělá vodní nádrž je se svými téměř 50 kilometry čtverečními v tuzemsku suverénně největší. A patří také k nejnavštěvovanějším. Není divu. Kromě vody láká i svým umístěním v malebné krajině - na horním toku Vltavy, z větší části v chráněné krajinné oblasti Šumava a v těsném sousedství národního parku.

V létě místo láká na pláže, půjčovny vodního vybavení, výletní plavby lodí či gastronomické zážitky s výhledem na hladinu zčeřenou vlnami. Místo však nabízí i pestrou kombinaci dalších zážitků, od oblíbených atrakcí přes památky k unikátním perlám přírody. Seznam Zprávy připravily výčet toho nejzajímavějšího, čím se na Lipně zabavit.

1. Stezka korunami stromů Lipno

Foto: Jiří, Mapy.com

Pohled na Stezku korunami stromů shora.

Stezka korunami stromů Lipno, první svého druhu v Česku, byla otevřena v roce 2012. Stojí na vrcholu hory Kramolín blízko Active Parku Lipno. Návštěvníci se zde mohou vydat na 675 metrů dlouhou stezku, která je postupně zavede až na rozhlednu ve výšce 40 metrů nad zemí. Odměnou za výstup je panoramatický výhled nejen na Lipno a šumavské lesy, ale také na Novohradské hory a dokonce vrcholky rakouských Alp.

Stezka je navíc zábavně naučná. Nabízí 11 dobrodružných prvků, které prověří rovnováhu i odvahu a nabídne také interaktivní zastávky. Největší atrakcí je ale suchý tobogán. Ke Stezce Lipno se dostanete lanovkou, Stezkabusem, po turistické trase či cyklotrase.

Nedaleko je také dětský zábavní park Království lesa, kde se děti mohou vydovádět v bludišti, mraveništi či si zaskákat na trampolíně. Je zde také spousta lanovek, provazových sestav, stromových městeček, prolézaček, houpaček, domečků a mnoho dalšího.

  • Adresa: Lipno nad Vltavou
  • Otevírací doba: v březnu 10–17 hodin, v dubnu a květnu se prodlužuje do 18 hodin a přes letní měsíce do 19 hodin, v červenci a srpnu také akce Večerní stezka každé úterý 19–23 hodin
  • Vstupné: základní 390 korun bez registrace

2. Bobová dráha Lipno

Foto: Jakub Faifer, Mapy.com

Areál Bobovka Lipno.

Na Lipně si můžete díky Bobovce Slideland vyzkoušet rychlou jízdu ve dvou různých drahách – klasické korytové nebo horské trubkové, která je vhodná i pro menší děti. Obě jsou i spolu s místní hospůdkou Na Bobovce otevřené každý den. V hospůdce se nabízí možnost posilnit se teplým jídlem, včetně pokrmů z grilu. Pokud sem půjdete s dětmi, zabaví se i na dětském hřišti.

  • Otevírací doba: denně 10-18 hodin
  • Vstupné: jedna jízda 120 Kč

3. Plavba výletní lodí po Lipně

Foto: David Rutar, Mapy.com

Výletní loď na Lipně.

Na Lipně jsou jak okružní, tak linkové plavby vyhlídkovými loděmi, které jezdí několikrát denně. Nástupní místa lodí Lipno Line jsou Lipno nad Vltavou a Frymburk. Jízdní řády, ceny a rezervace najdete na webu provozovatele. Další přístaviště, odkud můžete na plavbu vyrazit, najdete v Dolní Vltavici, Horní Plané, Černé v Pošumaví a Přední Výtoni.

Ceny jsou odstupňované dle vzdálenosti, třeba žlutý okruh po jezeře z Lipna nad Vltavou do Dolní Vltavice a zpět stojí 440 korun, pro děti 4-15 let 250 korun. Krátký úsek z Lipna nad Vltavou do Frymburka vyjde jednosměrně na 180 korun a pro děti na 100 korun.

Dopolední plavby od úterý do pátku v 10 hodin na žluté lince mezi Lipnem nad Vltavou a Dolní Vltavicí doplňuje dětský program s kouzelníkem, celý okruh trvá dvě hodiny. Na stejné lince ve středu v 18 hodin zažijete tříhodinovou noční plavbu s hudbou.

Přívozy pro auta i cyklisty

Cesta na kole či autem přes hladinu nádrže s využitím přívozu může zkrátit cestu až o desítky kilometrů, přívozy přitom mohou využít i pěší.

  • Přívoz Horní Planá - Bližší Lhota má pravidelný jízdní řád, kdy loď jezdí od 6:30 do 20:30. Tento přívoz pojme i auta, ale maximální kapacita je osm vozů. Od přívozu můžete směřovat dál v cestě do Přední a Zadní Zvonkové, Svatého Tomáše, na Vítkův Hrádek anebo do Frýdavy.
  • Přívoz Dolní Vltavice - Kyselov na trase dlouhé 1,1 kilometru je taktéž určený i pro automobily, jezdí pravidelně jednou za hodinu od 9 hodin, konec provozní doby se liší dle měsíce. Je možné si objednat i soukromou jízdu nebo si připlatit za převoz mimo jízdní řád.
  • Přívoz Frymburk - Frýdava, vhodný rovněž pro auta, jezdí denně od 9 hodin zpravidla jednou za hodinu, v době vytíženosti i častěji. Jízdní řád se liší dle roční doby.
  • Cyklopřevoz Hrdoňov - Svatý Tomáš mohou v letní sezoně od května do září využít cyklisté a pěší turisté denně většinou od 9 do 18 hodin, podrobnosti sledujte na webu.

4. Aquaworld, Papilonia a Hopsárium, Lipno nad Vltavou

V obci Lipno nad Vltavou stojí na jednom místě v areálu Marina Lipno komplex tří atrakcí, které lze využít třeba za deště a chladnějšího počasí. Největší z nich je aquapark s názvem Aquaworld Lipno. Zrelaxovat zde můžete ve vířivce s výhledem na Lipno anebo ve finské sauně s bylinkovou esencí a masáží. Základní vstupné je 244 korun, zlevněné 178 korun.

Foto: Vít Podlaha, Mapy.com

Motýl v Papilonii.

Sousední Papilonia neboli motýlí dům je laděn do fantasy světa. Na místě zažijete nevšední setkání s exotickými motýly, kteří v areálu poletují volně a mohou si tak sednout i přímo na vás. Základní vstupné činí 170 korun, dětské 110 korun.

Třetí je krytý zábavní park Hopsárium. Děti zde může zaujmout prolézací věž s překážkami, střílecí děla, fontána na pěnové míčky nebo míčkový bazének. Hrací prostor je zde i pro batolata. Ve venkovní části, která je otevřena za hezkého počasí, je například skluzavka a dráha pro šlapací auta. Vstupné je hodinové, začíná na 70 korunách za dospělého a 160 korunách za dítě.

Koupání a vodní sporty na Lipně

Hlavní pláže a koupací místa

  • Pláž Resortu Relax, Dolní Vltavice - písčito-travnatá pláž patří k nejoblíbenějším na Lipně.
  • Frymburk – travnatá pláž s písčitým vstupem do vody nabízí půjčovny loděk a šlapadel, bohaté občerstvení a další aktivity.
  • Horní Planá – rozlehlá písečná pláž na poloostrově, která má hřiště pro beach volejbal, minigolf, tenisové kurty, občerstvení a restauraci Na Pláži.
  • Windy Point, Černá v Pošumaví – oblíbená písečná pláž, známá pro svou zábavnou atmosféru a časté letní akce.

5. Čertova stěna

Foto: David Velíšek, Mapy.com

Čertova stěna –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Luč je národní přírodní rezervace.

Přírodní zajímavost Čertova stěna je převážně žulová skála tyčící se nad řekou Vltavou mezi přehradami Lipno a Lipno II. K vrcholu Čertovy stěny se dostanete z parkoviště u silnice z Vyššího Brodu do Loučovic. Samotná oblast Čertova stěna –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Luč je národní přírodní rezervace vyhlášená v roce 1992, vzniklá sloučením dvou chráněných území. Pod vysokým útesem se tu rozprostírá rozsáhlé kamenné moře z velkých balvanů.

Zajímavostí je, že tuto oblast provází legendy o čertovi, který podle pověsti chtěl zničit klášter ve Vyšším Brodě. Také samotná Čertova stěna inspirovala Bedřicha Smetanu při skládání opery se stejnojmenným názvem.

6. Po řece ze Soumarského mostu do Nové Pece

Foto: Luboš Motl, Mapy.com

Výstupní místo u mostu v Pěkné.

Jeden z nejkrásnějších vodáckých úseků na českých řekách je horní tok Vltavy od Soumarského mostu přes Pěknou do Nové Pece. Vede národním parkem, kvůli tomu je zde však omezená kapacita lodí za den a není povoleno vystupovat na břeh s výjimkou vyhrazených míst.

Pro splouvání je proto nutné se dopředu registrovat. Odměnou vám však bude výrazně volnější řeka než na vodácky nejvytíženější trase z Vyššího Brodu do Českého Krumlova. Pro získání povolení se lze registrovat online, případně až na místě - to je však o 100 korun dražší a kvůli velkému zájmu riskantní.

Splouvání je zde povoleno v květnu pouze o víkendech a svátcích, od června do října denně pouze na kajaku nebo kanoi. Plavidlo je možné si půjčit například přímo u Soumarského mostu, cena je několik stovek korun až kolem tisícovky dle zvoleného úseku.

Cestou narazíte na několik míst k odpočinku, ale občerstvení zde nenajdete, proto si s sebou nezapomeňte vzít vlastní jídlo a pití. Od Soumarského mostu se řeka vine přes malé meandry kolem Soumarského rašeliniště. První možnost krátké zastávky, jelikož jinde není vystupování z lodi povoleno, najdete u železničního mostu poblíž Dobré.

Dále budete proplouvat malebným úsekem kolem Mrtvého luhu až k soutoku se Studenou Vltavou. Zde jsou k dispozici další místa k odpočinku. U mostu u Pěkné si můžete vybrat, zda plavbu ukončíte, nebo budete pokračovat až do Nové Pece.

Kempy u Lipna

Kempy v této oblasti nabízejí různé možnosti ubytování, od míst pro stany přes karavany až po chatky a mobilní domy. Většina z nich se nachází přímo u břehu Lipenské přehrady. Zde je pár tipů na kempy podél celé přehrady:

  • Camping Frymburk - leží na břehu nádrže u vesničky Frymburk
  • Camping Lipno Modřín - u jezera u obce Kobylnice
  • Camping Olšina - mezi obcemi Černá v Pošumaví a Mokrá
  • Kemp u Kukačků - u břehu u obce Pihlov
  • Kemp Villa Bohemia - poblíž obce Bližná

7. Klášter Vyšší Brod

Foto: Karel Kotyza, Mapy.com

Pohled na cisterciácký klášter a vyrovnávací nádrž Lipno II.

Vyšebrodský klášter, oficiálně Cisterciácké opatství Vyšší Brod, patří mezi nejvýznamnější a nejlépe dochované gotické kláštery v České republice. Byl založen roku 1259 a leží asi 30 kilometrů jižně od Českého Krumlova. Například klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je součástí rozsáhlého areálu, zaujme návštěvníky svým monumentálním interiérem a cennými uměleckými díly, včetně gotických oltářů a vitráží.

Projít si zde můžete okruhy, které zahrnují nejen klášterní interiéry a kostel, ale také unikátní expozice, jako je klášterní lékárna nebo galerie s gotickým a barokním uměním či gotická sklepení.

  • Otevírací doba: v období hlavní návštěvní sezony jsou prohlídky denně mimo neděle. Prohlídky se konají od 9:30.
  • Vstupné: hlavní prohlídka kláštera stojí 190 korun, snížené vstupné 150 korun.

8. Stožecká kaple

Foto: Martin Lach, Mapy.com

Poutní místo Stožecká kaple.

Poutní místo Stožecká kaple najdete v lesích u Českých Žlebů na území obce Stožec na Volarsku. K této dřevěné kapli se konají každoroční pravidelné poutě, ta hlavní se koná vždy nejbližší neděli k 15. srpnu. U kaple najdete také studánku s pramenem. Od Českých Žlebů sem vede obnovená křížová cesta.

Jinak je ale místo také pěkným cílovým bodem pro výlet s dětmi. Autem můžete zaparkovat třeba na placeném parkovišti ve Stožci, odkud máte možnost vidět i Stožeckou skálu, která se tyčí nad kaplí. Trasa je dlouhá asi 4,5 kilometru jedním směrem. Dalším možným výchozím bodem je kromě zmíněných Českých Žlebů také vlaková zastávka Černý Kříž.

9. Plechý a Plešné jezero

Foto: Mapy.com

Plešné jezero.

Nejvyšší hora české části Šumavy, Plechý, s nadmořskou výškou 1 378 metrů, se tyčí 14 kilometrů západně od Horní Plané a zhruba osm kilometrů jihozápadně od Nové Pece na hranicích s Rakouskem.

Mezi zajímavá místa v okolí patří mimo jiné ledovcové Plešné jezero, které leží na úpatí hory. Jezero je přístupné po značených turistických trasách, nejlépe se k němu dostanete po zelené turistické značce z obce Nová Pec, a v kombinaci s výstupem na Plechý je oblíbeným celodenním výletem v srdci šumavské přírody.

10. Schwarzenberský plavební kanál

Foto: Petr Zítek, Mapy.com

Schwarzenberský plavební kanál.

Schwarzenberský plavební kanál je historický vodní kanál na Šumavě, který sloužil k přepravě dřeva z nepřístupných oblastí do Vídně. Byl postaven ve druhé polovině 18. století a je dnes národní kulturní památkou.

Leží na česko-rakousko-bavorském trojmezí, je celkově dlouhý 51,9 kilometru a z toho prochází povodím Vltavy 44,3 kilometru. Turisté se v této oblasti můžou vydat po naučné stezce, která vede od parkoviště na Jeleních Vrších. Kolem části kanálu se lze vydat například také na túru z Nové Pece na Plechý.

Kanál začíná pod Třístoličníkem v potoku Světlá, vede kolem Nové Pece, prochází krátce přes rakouské území zpátky do Čech a z přechodu Iglbach-Ježová pokračuje zase do Rakouska k řece Grosse Mühl.

Na Jeleních Vrších najdete ve stodole domu č. p. 13 rovněž expozici o Schwarzenberském plavebním kanále, která přibližuje historii a význam tohoto pozoruhodného vodního díla. Expozice je otevřena od 1. května do 29. září každý den od 8 do 17 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Mapa zmíněných míst

Chybí vám v seznamu oblíbené místo na Lipně či v jeho okolí? Podělte se s ostatními do komentářů.

Doporučované