Hlavní obsah

Kam z Karlových Varů na výlet? Místa, kde si odpočinete od festivalového ruchu

Foto: Vaclav Moravec, Mapy.com

Hrad Loket patří k perlám Karlovarska.

Plánujete navštívit Karlovy Vary, ale nechcete zůstávat jen v centru? I v okolí lázeňského města je rozhodně co vidět – ať už hledáte klid v přírodě, koupání nebo vás láká historie.

Článek

Karlovy Vary si lidé nejčastěji spojují s prameny, lázeňstvím a filmovým festivalem. A přestože centrum města je nádherné a rozhodně se v něm nebudete nudit, po pár dnech už ho budete mít prozkoumané.

Přemýšlíte, co podniknout v okolí? Z „Varů“, jak se tady zjednodušeně říká, je to k mnoha zajímavým cílům doslova co by kamenem dohodil – pěšky, vlakem, autem nebo i na lodi po řece. Tady je náš výběr.

1. Svatošské skály

Foto: Pavla Hlaváčková, Mapy.com

Svatošské skály jsou nejstarší skalní věže v údolí Ohře.

Skalní město nad Ohří působí jako z pohádky. Podle pověsti tu zkameněl svatební průvod – a když se zadíváte na útvary zblízka, opravdu můžete spatřit jednotlivé postavy. Ženich se od víly z Ohře nechal zaučit do tajů černé magie výměnou za to, že se nikdy neožení. Když svůj slib nedodržel, víla se pomstila nejen jemu, ale i celé družině. Pokud jste vášniví horolezci, můžete si vzít vybavení a některý ze skalních útvarů pokořit.

Skalní masiv obklopuje hluboký les a kolem vede cyklostezka. Můžete sem dojít pěšky z Doubí nebo dojet na kole z centra Karlových Varů. Počítejte přitom s tím, že dřevěná lávka přímo u skal je uzavřená, ale využít lze jiný most kousek proti proudu.

Nejzajímavější zážitek ale budete mít, pokud se nejprve vydáte do Lokte, půjčíte si raft nebo kánoi a sjedete Ohři do Varů, cestou pojedete právě kolem „Svatošek“. Tam můžete zastavit v některém kempu a dopřát si pivo nebo limonádu.

A pokud si zážitek chcete protáhnout, můžete tu i přenocovat ve stanu a opéct buřty. Není to ale nutné, protože samotná cesta z Lokte do Karlových Varů vám zabere přibližně jedno odpoledne. Jen si nejprve zkontrolujte, že je v řece dostatek vody, abyste plavidlo nemuseli nosit přes mělké úseky.

2. Loket nad Ohří

Foto: Felix Kunsz, Mapy.com

Loket nad Ohří.

Z Karlových Varů se sem dostanete vlakem za dvacet minut, autem ještě rychleji – ale pocitově, jako byste se ocitli o několik století zpátky. Loket nad Ohří je jedno z nejmalebnějších měst v regionu: hrad na vysoké skále a řeka vinoucí se okolo, přičemž panorama dotváří malebný most.

Jako malý tu proti své vůli pobýval budoucí císař Karel IV., tehdy ještě Václav. Podle některých historiků ho zde nechal uvěznit jeho otec Jan Lucemburský, údajně kvůli sporům s Karlovou matkou, královnou Eliškou Přemyslovnou. Malý princ strávil několik týdnů ve zdejší hradní věži, která je dnes známá jako „Věž Karla IV.“.

Hrad Loket kromě středověké atmosféry nabízí i různé akce, jako třeba trhy, dílny pro děti, pouliční divadlo nebo oblíbené letní Středověké slavnosti purkrabího Půty. Také zde najdete stálou expozici útrpného práva.

Hrad Loket

  • Otevírací doba: celoročně denně od 9 hodin, v červenci a srpnu do 18:30 hodin, od dubna do června a v září a říjnu do 17 hodin, od listopadu do března do 16 hodin.
  • Vstupné: základní od 145 Kč, snížené 120 Kč, rodinné 440 Kč, děti do šesti let zdarma.

3. Andělská hora

Zřícenina gotického hradu na čedičovém vrchu mezi Karlovými Vary a Bochovem působí taktéž jako kulisa ze středověkého filmu. Obzvlášť díky tajemné mlze, která je pro kraj typická.

Foto: Gabriel Kužel, Mapy.com

Výhled z Andělské hory.

Hrad Andělská hora založili už ve 14. století pánové z Rýzmburka, a i když dnes z něj zůstaly jen obvodové zdi, atmosféra místa je silná. Výstup na vrchol trvá jen pár minut, ale výhled stojí za to – na všechny strany se otevírá pohled do Slavkovského lesa a Doupovských hor. Není divu, že místo přitahuje i fotografy a filmaře – točilo se tu třeba pohádkové Peklo s princeznou.

„Andělka“ je od Karlových Varů vzdálená jen 12 kilometrů, autem na místo dojedete do čtvrt hodiny. Své vozidlo můžete zaparkovat u autobusové zastávky Andělská Hora, horní obec. Ke zřícenině je to z parkoviště jen pár set metrů, když budete následovat zelené turistické značení. Cesta je strmá a kamenitá, a proto není ideální pro výšlap s kočárkem. Pokud nemáte vlastní dopravu, není problém se svézt patnáct minut autobusem číslo 305, který vyjíždí přímo z Karlových Varů - konkrétně z Terminálu (Dolního nádraží).

Rozhledny a vyhlídky v Karlových Varech

Pokud si chcete udělat jen menší výlet, který zvládnete přímo z centra lázeňského města, zvažte výšlap na jednu z místních rozhleden či vyhlídek. Kromě krásné přírody, která je zahaluje, jen málokde najdete krásnější výhled. Historickému centru vyloženě sluší dívat se na něj ze shora, zasazené do všudypřítomné zeleně vypadá jako z reklamy. Všechny tyto vyhlídky najdete v lesích obklopujících jižní, lázeňskou část města.

Rozhledna Diana

Vysoká cihlová věž s dřevěným ochozem je přístupná lanovkou od Grandhotelu Pupp nebo pěšky z centra po modré značce. Lanovka vyjíždí z uličky Mariánská každých 15 minut a za svezení dáte 110 Kč. Na Dianu můžete vyrazit z mnoha různých výchozích bodů a cestou vidět další zajímavá místa, jako je třeba známý Jelení skok - skálu s kamzíkem a dalším vyhlídkovým místem -, tu najdete při žluté turistické trase.

Vyjít k Dianě můžete třeba z lázeňské zóny po modré nebo žluté značce, po neznačených stezkách od KV Arény nebo po lesních cestách či po modře značené trase od Svatého Linhartu.

Oblíbenou variantou návštěvníků je vyjet na rozhlednu lanovkou od Mírového náměstí a zpátky do města sejít pěšky. Tak o nic nepřijdete, ale nebudete se muset vláčet do kopce. Vstup na rozhlednu je zdarma, otevřená je v létě od 9 do 18:45 hodin, a pokud se vám nechce jít po schodech, můžete využít výtah.

Goethova vyhlídka

Pseudogotickou věž s bývalou výletní restaurací na Výšině věčného života nechala postavit princezna Stefanie, manželka Rudolfa Habsburského.

Cesta k rozhledně vede od Vřídla po žluté turistické trase a je dlouhá asi 3, 5 kilometru. Pokud si chcete výlet zkrátit na třetinu, vyjeďte autobusem číslo 8 na zastávku Hůrky a pokračujte po Gogolově stezce. Rozhledna je otevřená od čtvrtka do neděle od 11 do 18 hodin, o víkendu už od 10 hodin a vstupné se neplatí.

Tři kříže

Dřevěný altánek u Tří křížů nabízí široký výhled na město i na okolní krajinu. Kříže byly nad městem vztyčeny v polovině 17. století jako symbol úspěšné rekatolizace.

Nejvíc využívaná trasa k altánku vede od Vřídla po žluté turistické trase a provede vás dva kilometry místním lesem. Pokud si chcete výšlap zkrátit, jeďte autobusem do Drahovic a napojte se na trasu u Rozcestí pod Třemi kříži. Altánek je volně přístupný celý rok.

Cestou po žluté můžete vidět i Vyhlídku Camera obscura a trasu si můžete protáhnout až ke zmiňované Goethově vyhlídce.

4. Rozhledna Krásno (Krásenský vrch)

Foto: Jan Chroumal, Mapy.com

Rozhledna Krásno.

Kamená vinutá rozhledna nestojí na žádné vysoké hoře, ale i tak z ní uvidíte dál než z jiných míst v blízkém okolí. Kolem se rozprostírá krásná příroda západních Čech, kterou tvoří lesy a louky s krávami. Rozhledna Krásno připomíná středověkou věž – je postavená z lomového kamene a má točité schodiště kolem centrálního tubusu, do kterého můžete nahlédnout okny.

Rozhledna se stavěla ve třicátých letech 20. století jako projekt na podporu zaměstnanosti v době hospodářské krize. Místní se rozhodli, že na kamenitém vrchu ve výšce 777 metrů nad mořem postaví vyhlídku, která přiláká turisty. Slavnostně otevřena byla v červnu 1935, během druhé světové války pak nesla přezdívku podle říšského kancléře Adolfa Hitlera – Hitlerka.

Dnes už je pochopitelně jmenuje jinak, po své lokalitě. Na věž vystoupáte po 120 schodech a za dobré viditelnosti přehlédnete nejen celý okolní Slavkovský les, ale také sousední Tepelskou vrchovinu, okolí Karlových Varů i pásmo Krušných hor.

Výlet na krásenskou rozhlednu je možné podniknout z několika výchozích bodů a ani jedna trasa není náročná. Vyrazit můžete třeba po žluté turistické trase z obce Krásno. Zaparkujte na náměstí a na rozhlednu dojdete za přibližně půl hodiny. Další možností je nechat vozidlo na Parkovišti rozhledny Krásno - tato cesta je ještě kratší, v cíli budete do čtvrt hodiny. Cesta vede po žluté kolem potůčku, který si v létě rozhodně užije váš pes, jestli nějakého máte, nebo v něm můžete smočit nohy i vy.

Rozhledna po rekonstrukci

Od konce února do června 2025 byla rozhledna na Krásenském vrchu v generální rekonstrukci. Doplňovalo se uvolněné kamenné zdivo, upravoval se vnitřní plášť i výměňovala podlaha na vyhlídkové plošině. Obnovou prošlo také prostranství u schodiště a posezení pro návštěvníky. Po slavnostním otevření 14. června 2025, kdy si obec připomínala 90. výročí stavby, už je vyhlídková věž opět přístupná.

5. Jezero Medard

V místech, kde ještě před dvěma dekádami přírodu Karlovarska formovala důlní krajina, se dnes rozkládá tiché jezero s čistou vodou a výhledy na Sokolovskou pánev. Rekultivační jezero Medard vzniklo zaplavením bývalého hnědouhelného lomu Medard–Libík, kde těžba definitivně skončila v roce 2021. Voda z řeky Ohře ho začala napouštět už v roce 2010 a dnes je Medard s téměř 500 hektary rozlohy největším umělým jezerem v Česku.

Foto: Mapy.com

Jezero Medard.

Přístup k jezeru je možný buď pěšky z centra Sokolova přes bývalý železniční most a cyklostezku, nebo od Habartova po stezce, která se napojuje na cestu podél břehu. V budoucnu tu má vzniknout zázemí pro vodní sporty, kemp, možná i hotelový komplex.

Na břehu je možné navštívit i Alej přátelství – sto dubů vysazených místními rodinami ke stému výročí republiky. Koupání v jezeře není dovoleno, ale cesta kolem něj vybízí k procházce nebo projížďce na kole.

6. Bílá voda

Foto: Eva Hesová, Mapy.com

Bílá voda.

Pokud se v létě chcete zchladit, vodní plocha Bílá voda při severním okraji Sokolova je pro tento účel ideální. Pobyt na zdejší písčité pláži téměř připomíná dovolenou u moře. Takže si zabalte ručníky, plavky a třeba i dobroty na piknik a vyrazte na koupání.

Můžete si s sebou vzít i figurky na šachy, protože u břehu jsou pro návštěvníky k dispozici šachovnicové stoly. Najdete zde i na dřevěná lehátka, kabinky na převlečení a cvičící prvky. A i kdyby koupání nebylo nic pro vás, můžete se kolem Bílé vody projít v přírodě, která poskytne stín i v přímém slunečním světle.

S parkováním u Bílé vody by neměl být problém - hned u vodní plochy je parkoviště. Chodov před létem 2025 nechal vybudovat novou parkovací plochu, kam se vejde až třicet aut. Děti si zároveň u parkoviště můžou užít skatepark.

7. Svatý Linhart

Foto: Matěj Slanina, Mapy.com

Obora Sv. Linhart.

Jen pár minut jízdy autem od centra Karlových Varů začíná les, v jehož části můžete pozorovat jeleny a kance z lávky, prolézt lanovou dráhu nebo posedět u kávy a domácího koláče.

Obora Linhart, která se tu rozkládá na ploše 67 hektarů, je domovem jelenů sika Dybowského, daňků a divokých prasat. Zvěř se pohybuje volně ve třech oddělených částech a můžete je bezpečně pozorovat z vyvýšených lávek a můstků. Trasy vedou lesem i kolem rybníků, doplněné jsou naučnými tabulemi a herními prvky pro děti. Obora je volně přístupná, vstupné se neplatí a můžete sem vyrazit i s pejskem.

Součástí areálu Svatý Linhart při okraji obory je i lanový park, který nabízí překážkové okruhy různých obtížností – od lanáčku pro tříleté děti až po vysoké trasy s obtížnějšími překážkami. Dohlížejí na vás školení instruktoři a vybavení si půjčíte na místě. Vedle parku stojí kavárna s výhledem do obory, kde si můžete dát kávu, limonádu nebo něco sladkého.

Při procházce se určitě zastavte také u zříceniny kostela svatého Linharta, kterou lze najít u Sovovy stezky procházející kolem obory. Původně gotická stavba sloužila jako duchovní zázemí pro obyvatele okolních vsí. Na „Linhart“ můžete dojet autem nebo dojít pěšky z Karlových Varů, pokud vám nevadí delší procházka lesem.

Mapa zmíněných míst

Související témata:
Jezero Medard
Místo děje Krušnohoří

Doporučované