Článek
Podél řeky Vltavy na jih i na sever, po zrušené železniční trati v centru Prahy včetně projížďky tunelem nebo po okruzích na návrších v Praze 6 a Praze 7. Seznam Zprávy připravily pět tipů na trasy vhodné pro kolečkové brusle v hlavním městě, včetně praktických podrobností a map.
1. Podolská vodárna – Vrané nad Vltavou: 15,2 km
Z našeho dnešního výběru je tato stezka nejdelší, začíná pár set metrů od vyšehradského tunelu a na bruslích se dá dojet až do obce Vrané nad Vltavou – celkem to dělá 15,2 kilometru.
Magazín Seznam Zpráv
Cestování | Jídlo | Životní styl | Architektura | Historie
- Heydrichův mercedes našli ve stodole. Po 18 letech se dočkal opravy
- Z ruiny konírny v Zákupech je barokní skvost
- Poznejte Mallorcu jinak: místo pláží horské treky či kajak
- Od perfektní pizzy po domácí nanuky. Vydejte se na gastrovýlet do Plzně
- Našel vraha z Ploštiny a chtěl ho zabít. Místo toho se partyzán rozplakal
Brusle si můžete nasadit na lavičkách naproti nádherné novoklasicistní budově Podolské vodárny vedle stejnojmenné zastávky městské hromadné dopravy. Stezka míří přímo na jih a pokračuje podél pravého břehu Vltavy přes několik pražských čtvrtí a dále mimo území hlavního města.
Úvodní pasáž je od loňského roku zrekonstruovaná a projedete se na parádním hladkém asfaltu. První menší překážka čeká bruslaře vedle zastávky Přístaviště, kde trasa zahýbá doprava a je zde jediný prudší sjezd v celé délce stezky.
Trasa pak podjíždí Barrandovský most a pokračuje podél bývalých branických ledáren. Kvalita povrchu je nestálá, pěkné úseky občas vystřídá hrubší povrch, kde je výhodnější mít větší kolečka.
Přesně v polovině trasy na osmém kilometru projedete kolem Nádraží Modřany, další z míst, kde se dá na stezku dobře napojit. Od té chvíle čeká bruslaře už jen kvalitní hladký asfalt a nejhezčí část trasy, která vede stále podél Vltavy přes přírodní památku Modřanské a Komořanské tůně mimo Prahu až do Vraného.
Na celé stezce se nachází řada stánků s občerstvením. Většina z nich je otevřena pouze v sezoně přibližně od dubna do října, ale několik míst funguje celoročně.

Podél trasy se nabízí řada možností k odpočinku i dalším sportovním aktivitám.
2. Troja–Klecánky: 8,3 km
Další z delších tras, která opět vyvede bruslaře z hlavního města podél Vltavy do přírody, tentokrát severním směrem. Dostupnost ke stezce je snadná a dá se začít na mnoha místech. Auto můžete nechat na parkovištích u Loděnice Univerzity Karlovy nebo Zoologické zahrady Praha. Pěšky se dostanete na start ze Stromovky přes Trojskou lávku a městskou dopravou od zastávek Trojská nebo Zoo Praha - Troja.
Stezka vede na začátku pod zoologickou zahradou, dále pod přírodní rezervací Podhoří pod Bohnicemi a údolím Vltavy směrem na sever, po proudu řeky. Dojet se dá až k přívozu Klecánky v obci Klecany, který převáží lidi přes Vltavu do Roztok. Vy se však vydejte zase zpátky po stejném břehu.
Opačným směrem si můžete trasu prodloužit z Troje podél Povltavské ulice kolem Libeňského zámku a dále údolím Rokytky na východ až do Vysočan a Hloubětína, a najezdíte tak o několik kilometrů navíc.

Oblíbená trasa vede podél Vltavy. Pohled z Vyhlídky nad jezem.
3. Na Krejcárku – hlavní nádraží: 3 km
Tato stezka začíná u zastávky hromadné dopravy Krejcárek a vede směrem na jihozápad mezi Žižkovem a památníkem na Vítkově až k hlavnímu nádraží, místy zrušené železniční trati.
V úvodní části se můžete pokochat výhledy na Karlín a Libeň. Projedete skrze starý vítkovský tunel a už jste na Žižkově. Stezka pokračuje přes Tachovské náměstí kolem oblíbené restaurace Bohumila Hrabala U Vystřelenýho oka.
V této části se svezete po hladkém asfaltu až k mostu přes Seifertovu ulici nedaleko hlavního nádraží, kde trasa končí.

Trasa vede i starým vítkovským tunelem.
4. Ladronka: 4,2 km
Okruh na Ladronce je pro většinu bruslařů v Praze velmi známý a hojně navštěvovaný. Auto se dá ponechat na parkovišti před Kauflandem v ulici Bělohorská. Tunelem podjedete ulici Kukulova a už jste na okruhu.
Hromadnou dopravou se sem dostanete nejlépe tramvají ze zastávek Vypich nebo Obora Hvězda nebo autobusem 191 z některých zastávek v ulici Tomanova.
V centrální části okruhu se nachází usedlost Ladronka. Ze služeb v okolí můžete využít půjčovnu a servis inline bruslí, dětské hřiště nebo beachvolejbalový kurt. Výlet si můžete zpestřit i vystoupáním na rozhlednu Šiška – to ovšem raději bez bruslí.

Ladronka patří mezi pražskými bruslaři k nejoblíbenějším.
5. Inline dráha Letenské sady: 1,3 km
Okruh na Letné je z našeho výběru sice nejkratší, ale i tak stojí za to díky příjemnému prostředí, výhledům i možnostem občerstvení. Do místa oblíbeného nejen pro bruslaře se dostanete ze zastávky Korunovační a poté podél budovy Gymnázia Nad Štolou. Druhá možnost je trochu delší a náročnější – ze zastávky Čechův most, pak je však potřeba vyšlapat letenské schody.
Ten, komu nepostačí krátký okruh, může k bruslení využít i chodníky a stezky v celém okolí Letenských sadů. Celá oblast je přístupná i mnoha dalším sportům. V okolí se nachází skatepark, tenisové kurty, basketbalové, fotbalové a dětské hřiště nebo venkovní posilovna. Po náročném tréninku je k dispozici mnoho míst k občerstvení s venkovním posezením a také jedna z nejhezčích vyhlídek v Praze.

Bruslařský okruh v Letenských sadech je vhodný i pro začátečníky.