Hlavní obsah

Majitelka obchodu zakázala vstup očkovaným vakcínou proti covidu

Foto: ČTK

Zákazová cedule v olomouckém obchodě.

Reklama

24. 6. 9:19

Dvě cedule zakazující vstup lidem očkovaným mRNA vakcínami proti novému typu koronaviru umístila u vchodu do obchodu s dětským zbožím nedaleko centra Olomouce jeho provozovatelka Zuzana Michálková.

Článek

Zdůvodnila to tím, že má strach o zdraví zákazníků i o to své. Řekla, že očkování zvyšuje riziko přenosu nákazy od lidí, kteří kvůli aplikované vakcíně nemají žádné příznaky covidu-19.

Podle Michálkové navíc zatím nebyla vědecky prokázána neškodnost mRNA očkování. Obává se proto možného přenosu částeček vakcíny na neočkované zákazníky hlavně z řad těhotných žen. Cedulkami zakazujícími vstup očkovaným lidem se už kvůli možné diskriminaci zákazníků začala zabývat Česká obchodní inspekce (ČOI).

Dvě cedule s nápisem „Zákaz vstupu očkovaným mRNA vakcínami“ a obrázkem, na kterém jsou značky s nápisem STOP a přeškrtnutou injekční stříkačkou, jsou umístěny na stojanu u vchodu do prodejny. Na cedulích je informace, že zákaz byl vydán „v zájmu ochrany zdraví těhotných žen a nenarozených dětí, zaměstnanců a vedení společnosti“.

Jak se v Česku očkuje, si můžete podrobně projít ZDE.

Zákazová cedule menším písmem upozorňuje na možné riziko bezpříznakových přenašečů koronaviru v době, kdy je značná část populace očkována. „Až do začátku očkování spolehlivě platilo, že neexistují asymptomatičtí pacienti na covid-19,“ stojí na ceduli.

Podobnou inciativu spustilo i muzeum hraček:

Foto: FB

Rodinné muzeum hraček zavřelo kvůli očkovaným lidem.

ČOI ve středu provedla v prodejně s dětským zbožím kontrolu a pořídila fotodokumentaci. „Podle právního názoru ČOI by takové jednání mohlo naplňovat znaky diskriminace,“ řekl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich, podle kterého se inspekce bude tímto případem dál zabývat. „V obecné rovině mohu sdělit, že za porušení zákazu diskriminace hrozí ze zákona pokuta až do výše tří milionů korun,“ podotkl Fröhlich. Michálková tvrdí, že se ničeho protiprávního nedopustila.

Podobný případ zaznamenala média před časem v centru Bratislavy, kde provozovatel galerie a filatelistického obchodu zakázal vstup lidem očkovaným proti novému koronaviru, protože mohou být jeho bezpříznakovými přenašeči.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované