Hlavní obsah

Mapa kvality vody: Hygienici nedoporučují další lokalitu

Foto: Seznam Zprávy

Interaktivní mapa níže.

2. 7. 10:30
aktualizováno • 11. 7. 12:15

Seznam Zprávy ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky připravily mapu kvality koupacích vod v České republice.

Článek

Pátek přinesl zatím nejteplejší den letošního roku. Hygienici navíc aktualizovali kvalitu koupacích vod, která se na několika místech zlepšila. Zároveň přibyla jedna vodní plocha, která je ke koupání nevhodná. V současné době tak nedoporučují nebo zakazují vstup do vody na sedmi místech v republice.

Prvním z nich je Velký rybník na Karlovarsku. Voda v něm při poslední kontrole vyšla jako nebezpečná ke koupání a hygienici v něm koupání zakázali, protože hrozí akutní poškození zdraví. Stejně jako minulý týden je i nyní druhé místo, ve kterém je po měření zákaz koupání, vodní nádrž Skalka. Ta má stejně jako Velký rybník nadlimitní množství sinic.

Hodnocení 4 neboli voda nevhodná ke koupání, neodpovídající hygienickým požadavkům, dostalo koupaliště Sluníčko v Chrastavě na Liberecku, přírodní biotop Modrá na Uherskohradišťsku, vodní nádrže Brušperk I. a Budišov nad Budišovkou. Nově hygienici nedoporučují ani koupání na koupališti Borek-nádrž při přístupu z mola. Zdravotní riziko je zvýšené zejména u dětí, těhotných žen, alergiků a osob s oslabeným imunitním systémem.

Následující mapa ukazuje kompletní data Ústavu zdravotnických informací a statistiky o kvalitě koupacích vod v České republice. Pro detaily klikněte na koupaliště, které vám ukáže, kdy byla provedena poslední kontrola a jaký byl její výsledek. Legenda výsledků kontroly je pod mapou. Načítání dat může trvat déle.

Výsledek poslední kontroly

1 = Voda vhodná ke koupání: nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi.

2 = Voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi: nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci především se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, v případě možnosti je vhodné se osprchovat.

3 = Zhoršená jakost vody: mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců (těhotné ženy, děti, osoby trpící alergií, osoby s oslabeným imunitním systémem) by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat.

4 = Voda nevhodná ke koupání: voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména dětem, těhotným ženám, osobám trpícím alergií a osobám s oslabeným imunitním systémem.

5 = Voda nebezpečná ke koupání – zákaz koupání: voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví, vyhlašuje se zákaz koupání.

Verze této mapy je k nalezení i na webu Koupacivody.cz.

Předpověď počasí podle Windy.com.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené