Hlavní obsah
Velký znak České republiky

Volby do Senátu

Výsledky 2. kola voleb
Sečteno 100 %
Výsledky voleb

Koupaliště v Česku si udržují čistou vodu. Těmto se ale vyhněte

Foto: Seznam Zprávy

Mapa koupacích vod níž v článku.

Reklama

14. 8. 2020 14:40
aktualizováno • 28. 8. 2020 15:58

Seznam Zprávy ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky připravily mapu kvality koupacích vod v České republice.

Článek

Koupaliště v České republice si podle posledních dostupných dat hygieniků zachovávají většinou čistou vodu. K vodním nádržím, které hygienici sledují, se tak lidé nemusí obávat vyrazit, některým je ale lepší se kvůli zdraví nebezpečným sinicím raději vyhnout. Hygienici momentálně nedoporučují vstup do devatenácti českých koupališť, která představují zdravotní riziko. Pět z nich pak označili za nebezpečná a platí v nich zákaz koupání.

Známka pět neboli zákaz koupání stále platí pro rybník Pod Hradem – Bohušov v Moravskoslezském kraji. Jako nebezpečnou hodnotí hygienici také vodu v koupališti vodní nádrže Orlík u veřejného tábořiště Podolsko. Takové hodnocení není pro koupaliště v druhé polovině léta neobvyklé. Voda je ve většině místních koupališť hodnocena jako zhoršená a i v rybníce Kachlička hygienici zakazují koupání.

Dalším koupalištěm, které hygienici hodnotí pětkou, jsou Chabařovice v Ústeckém kraji, kde byl dokonce ukončen provoz, a koupání zakazují také na dvou místech v Karlovarském kraji, konkrétně ve Velkém rybníce a vodní nádrži Skalka u Autokempu Podhoří.

Zmíněná koupaliště mají společný problém, a sice nadlimitní výskyt sinic. Voda je kvůli nim nebezpečná ke koupání a hrozí akutní poškození zdraví.

Dále také platí, že třináct koupališť ohodnotili hygienici čtyřkou. Patří mezi ně například vodní nádrž Brušperk a Těrlická přehrada v Moravskoslezském kraji. Obě dvě z důvodu přítomnosti cerkárií. Mikrobiologické znečištění má pak za následek to, že hygienici nedoporučují koupání v koupališti Chrastava v Libereckém kraji.

Na jihu Čech hygienici dále nedoporučují koupání také ve Staňkovském rybníce navzdory tomu, že aktuálně kvalita vody vyhovuje. „S ohledem na vyhodnocení mikrobiologických ukazatelů za uplynulé koupací sezony je voda souhrnně hodnocena jako nevhodná ke koupání,“ píše se v hodnocení.

Hodnocení čtyři si udržela také Vodní nádrž Trnávka. Problémem zde jsou sinice, které trápí i písník Bakov nad Jizerou ve Středočeském kraji, nebo vstup do vodní nádrže Orlík z autokempu Radava.

Následující mapa ukazuje kompletní data Ústavu zdravotnických informací a statistiky o kvalitě koupacích vod v České republice. Pro detaily klikněte na koupaliště, které vám ukáže, kdy byla provedena poslední kontrola a jaký byl její výsledek. Legenda výsledků kontroly je pod mapou. Načítání dat může trvat déle.

Výsledek poslední kontroly

1 = Voda vhodná ke koupání: nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi.

2 = Voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi: nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci především se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, v případě možnosti je vhodné se osprchovat.

3 = Zhoršená jakost vody: mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců (těhotné ženy, děti, osoby trpící alergií, osoby s oslabeným imunitním systémem) by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat.

4 = Voda nevhodná ke koupání: voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání a provozování vodních sportů nelze doporučit zejména dětem, těhotným ženám, osobám trpícím alergií a osobám s oslabeným imunitním systémem.

5 = Voda nebezpečná ke koupání – zákaz koupání: voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví, vyhlašuje se zákaz koupání.

Verze této mapy je k nalezení i na webu Koupacivody.cz.

Předpověď počasí podle Windy.com.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované