Hlavní obsah

Mezi finalisty Man Bookerovy ceny převažují méně známí autoři

Foto: themanbookerprize.com

Reklama

20. 9. 2018 22:36

Mezi finalisty Man Bookerovy ceny za anglicky psaný román se letos probojovali především méně známí či začínající autoři. Pouze Kanaďanka Esi Edugyanová, která porotu zaujala románem o uprchlém otrokovi Washington Black, byla na prestižní literární cenu nominována už v minulosti. Jiný kanadský spisovatel, věhlasný Michael Ondaatje, se z předchozího 13členného širšího výběru do finále vůbec nedostal.

Článek

Šanci zazářit v literárním světě mají tři britští autoři, dva Američané a zmíněná Kanaďanka. Britský básník Robin Robertson bude usilovat o Man Bookerovu cenu s románem ve verších The Long Take (Dlouhý záběr), který se zabývá násilím a sociálními rozdíly v dnešní Americe. Americký romanopisec Richard Powers má šanci uspět s ekologickou ságou The Overstory, jež vypráví o stromech a lidech, kteří je mají rádi.

The Long Take je zároveň jedním ze dvou debutových románů na seznamu, spolu s knihou Everything Under od Britky Daisy Johnsonové, jež je ve svých 27 letech nejmladší finalistkou Man Bookerovy ceny v historii.

Mezi finalisty rovněž patří Američanka Rachel Kushnerová se svým románem z drsného prostředí ženské věznice The Mars Room (Místnost Mars) a severoirská spisovatelka Anna Burnsová s románem Milkman (Mlékař), pro který čerpala náměty v období nepokojů v Ulsteru.

Man Bookerova cena je podle agentury AP vždy předmětem intenzivních spekulací a sázek. Vítězi obvykle přináší prudký nárůst prodejnosti jeho knih a větší respekt. Letošní laureát ceny dotované 50 000 librami (přes 1,4 milionu korun) bude vyhlášen 16. října.

Man Bookerova cena byla založena v roce 1969 a původně byla vyhrazena spisovatelům z Británie, Irska a zemí britského Společenství. Američanům se cena otevřela v roce 2014 a od té doby už má dva zámořské vítěze – Paula Beattyho (The Sellout, Výprodej) a George Saunderse (Lincoln in the Bardo, Lincoln v bardu).

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované