Hlavní obsah

Mimozemský život na dosah ruky? Měsíc Saturnu má ideální podmínky pro život

Na Enceladu může existovat život. (Video: Nela Vejvodová)

 

Reklama

15. 4. 2017 4:05

Voda, energie pro metabolismus a správné chemické prostředí - základní podmínky pro existenci života. Vědci je našli na ledovém Enceladu.

Článek

Saturnův měsíc Enceladus splňuje všechny podmínky pro existenci života. V aktuálním vydání odborného magazínu Science to tvrdí vědci, kteří se podílejí na výzkumné misi Cassini amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Pro život jsou podle našich měřítek nezbytné tři složky, a to tekoucí voda, zdroj energie pro metabolismus a správné chemické prostředí, především pak uhlík, vodík, dusík, kyslík, fosfor a síra. A právě mise Cassini prokázala, že Enceladus takřka všechno má. Na šestém největším Saturnově měsíci sice dosud vědci neobjevili fosfor a síru, předpokládají ale, že zde jsou.

„Potvrzení toho, že v oceánu malého saturnského měsíce existuje zdroj chemické energie, je důležitým milníkem našeho hledání obydlených světů," prohlásila Linda Spilkerová z Laboratoře proudového pohonu NASA.

K největším úspěchům sondy Cassini, která se na průzkum Saturnu a jeho měsíčního systému vydala v roce 1997, patří průlet oblakem par a zmrzlých částic vody nad povrchem Enceladu před dvěma roky. Díky tomu se podařilo zjistit, že pocházejí z oceánu, který se nachází pod ledovým příkrovem tělesa.

Sonda Cassini je nyní v závěrečné fázi své mise, do níž se zapojila také Evropská kosmická agentura (ESA). Aparát svou vesmírnou pouť ukončí letos 15. září vstupem do atmosféry Saturnu, kde zanikne.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované