Hlavní obsah

Ministerstvo si došlápne na podvody u státnic. Za tohle vám seberou titul

„V zákoně rozšiřujeme okruh podvodného jednání,“ říká náměstek ministra školství Doleček. (Video: Michal Cagala, Seznam.cz)

Reklama

30. 11. 2019 16:20

Ministerstvo školství chce zpětně odebírat tituly podvodníkům i v případě, že je univerzita nechytí přímo při činu.

Článek

Ministerstvo školství (MŠMT) si chce došlápnout na podvody u státních a jiných velkých zkoušek na vysokých školách. Univerzity dostanou do ruky možnost takovému studentovi odebrat titul, i když už školu absolvoval.

MŠMT ke změně zákona přistoupilo i kvůli případu, o kterém Seznam podrobně psal. Studentka Univerzity Palackého v Olomouci si nechala napovídat u státnic skrytým sluchátkem v uchu. Podvod zkoušející neodhalili a univerzita se o něm dozvěděla až poté, co studentka absolvovala.

Univerzita ji tak nemohla v disciplinárním řízení vyloučit ze studia, a tak rektor absolventce zpětně odebral titul. Bývalá studentka ale školu žalovala a krajský a poté i Nejvyšší správní soud jí dal za pravdu.

„Současná dikce zákona postihuje věci, které jsou opakované nebo systematické, ale už nepostihuje dostatečně jednorázové podvody nebo pochybení,“ uvědomuje si současný problém náměstek pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu MŠMT Pavel Doleček.

Podvod není prokázáním znalosti

Univerzity tak dnes mohou odebírat tituly jen v případě soustavného podvodného jednání, například kvůli opsané závěrečné práci. V případě, že student podvádí u zkoušky, mají školy jedinou šanci – chytit studenta přímo při podvodu a zahájit s ním disciplinární řízení.

Jednou úspěšně vykonaný podvod se už podle soudů zpětně trestat nedá. Novela zákona o vysokých školách, kterou chystá ministerstvo, by to ale měla změnit.

„V zákoně rozšiřujeme okruh podvodného jednání na to, kdy osoba zamezila prokázání získání znalostí,“ vysvětluje náměstek Doleček.

Univerzita ji obvinila z podvodu u státnic, teď pracuje na spravedlnosti. Podle ministerstva to není problém. (Video: Josef Mačí, Seznam.cz)

Univerzity odebírají absolventům tituly, pokud se prokáže, že šlo „o soustavné nebo opakované jednání proti dobrým mravům nebo byla-li jím podstatně narušena možnost získat standardní znalosti a dovednosti absolventa daného studijního programu“.

Tato věta společně s celým paragrafem se do zákona o vysokých školách dostala v roce 2016 jako reakce na kauzu plzeňských práv.

Ministerstvo školství ji nyní rozšiřuje o další čtyři slova: „nebo prokázat jejich získání“. Ta by měla podle rezortu stačit na to, aby univerzity mohly podvodníky trestat.

„Už neříkáme soustavně nebo opakovaně, ale že student v konkrétní zkoušce zamezil tomu, aby bylo prokázáno, že má znalosti, a to je ten podvod,“ dodává Doleček.

Foto: Nejvyšší správní soud

Nejvyšší správní soud rozhodl, že nelze zpětně zneplatnit státní zkoušku kvůli jednorázovému podvodu.

Úprava se navíc nebude vztahovat jen na státnice, ale taky na všechny významné zkoušky. Které to jsou, bude na vyhodnocení fakult a univerzit. Ministerstvo dává pouze školám možnost o novou zákonnou úpravu. Trestat navíc půjdou nejen přeci jen výjimečné případy se sluchátky v uchu, ale i standardní opisování.

Novela je sice hotová, ale její schvalování je teprve na začátku. Ministerstvo školství úpravu zkraje roku předloží vládě, která k ní bude sbírat připomínky.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené