Hlavní obsah

Mobilní aplikací proti sexuálnímu obtěžování japonská policie bojuje s osaháváním na veřejnosti

Japonská policie bojuje se sexuálním obtěžováním na veřejných místech i pomocí mobilní aplikace. (Video: Martin Zíta, AP)

 

Reklama

23. 5. 2019 7:56

Japonská policie bojuje se sexuálním obtěžováním na veřejných místech i pomocí mobilní aplikace. Oběť obtěžování může díky telefonu na násilníka upozornit okolí.

Článek

Osahávání a další projevy sexuálního obtěžování jsou podle agentury AP poměrně častou součástí cestování ve velkých japonských městech. Zejména v dopravních špičkách, kdy jsou městské vlaky přeplněné cestujícími.

Policie v Tokiu tak do své mobilní aplikace přidala funkci na zastrašení násilníků. Po aktivaci funkce se z mobilu začne ozývat: „Je tady člověk, co mě osahává. Pomozte mi, prosím,“ nebo „prosím, přestaňte.“

Podle agentury AP čelí dostižený násilník v Japonsku až šesti měsícům ve vězení a pokutě. Většina obětí, jsou jimi především ženy, se ale obává požádat o pomoc.

„Myslím si, že pro lidi, kteří nemají odvahu se sami ozvat, je aplikace skvělá,“ řekla pro AP jedna z obyvatelek Tokia Kano Akiseová. Haruna Marujamová k jejím slovům doplnila, že díky aplikaci má větší pocit bezpečí.

Podle agentury si krátce po představení zmíněné funkce aplikaci stáhlo více než 220 tisíc uživatelů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované