Hlavní obsah

Mobilní telefony jsou sedmkrát špinavější než záchodová prkénka

Britská společnost srovnala vzorky z mobilních telefonů a WC sedátek.Video: Eliška Kolomazníková, Shutterstock.com

 

Reklama

5. 12. 2018 11:14

Podle studie, která srovnala vzorky ze smartphonů a WC sedátek, je počet bakterií nacházejících se na telefonech výrazně větší než v případě záchodových prkének. Příčiny jsou podle britské společnosti Initial Washroom Hygiene, jež výzkum uskutečnila, zcela zjevné – mobily s sebou všude nosíme a jen málokdy je čistíme.

Článek

Mobilní telefony jsou sedmkrát špinavější než záchodová prkénka. Pokud je nosíme v koženém obalu, je na nich dokonce 17krát více mikrobů. Zjistila to studie společnosti zabývající se hygienou Initial Washroom Hygiene, ze které citoval belgický list Le Soir.

Srovnáním vzorků ze smartphonů a WC sedátek britská firma zjistila, že telefony v průměru obsahovaly 1479 kolonií bakterií, zatímco prkénka jen 220, tedy sedmkrát méně. Pokud je telefon uložený v plastovém obalu, je počet mikrobů takřka stejný, jako kdyby přístroj žádný obal neměl.

Bakterie se na telefonech koncentrují, protože s přístroji neustále manipulujeme. Podle studie z roku 2014 jsme na telefon v průměru sahali 221krát za den a toto číslo se od té doby pravděpodobně ještě zvýšilo, domnívá se Le Soir. Kromě toho, že na mobil neustále saháme, si jej s sebou také všude nosíme. Podle studie si ho dva z pěti lidí berou v zaměstnání na toaletu, kde se to bakteriemi jen hemží. Jen jeden z pěti lidí telefon ale po návratu z WC očistí.

Zvláštní hygienický ubrousek určený na čištění mobilního telefonu zavedlo před dvěma lety jedno japonské letiště, informuje list. Odborník na bakterie profesor Hugh Pennington z univerzity ve skotském Aberdeenu zase lidem radí, aby své mobilní telefony nikomu nepůjčovali.

Reklama

Doporučované