Hlavní obsah

Mrazy na jihu Čech poškodily meruňky, ovlivní i další druhy ovoce

Foto: Unsplash

Jaká bude letos úroda meruněk?

Reklama

23. 3. 2020 11:28

Víkendové mrazy, kdy teplota klesla i pod minus deset stupňů, významně ovlivní sklizeň meruněk. Stromy už byly hodně rozkvetlé. Mrazy budou mít dopad i na ostatní druhy ovoce, nejméně zřejmě na jablka.

Článek

Jasnější situace, jak mrazy ovlivní pěstování ovoce v jižních Čechách, bude příští dny. „Meruňky už začínaly kvést, tam asi nic nebude. U nás ve Lhenicích bylo dnes dvanáct pod nulou. U ostatních druhů ovoce, které byly hodně narašené, může nastat poškození, kdo ví, jestli to vůbec pokvete. Mám obavu, že to zasáhne všechny druhy ovoce, stupeň narašení byl dost velký. Nejméně narašená byla jablka, ale nějaké poškození tam bude, generativní orgány byly vytvořené, v pupenech už to bylo připravené,“ řekl předseda Unie ovocnářů jižních a západních Čech Petr Leber.

V horách mrzlo nejvíc za celou zimu.

Ředitel firmy Zemcheba z Chelčic na Strakonicku Jaroslav Muška míní, že jabloní se mrazy tolik nedotknou, ale peckovin ano. Zatím nelze určit, o kolik procent produkce ovoce klesne. Nebezpečí je podle něj ale velké. „Bylo to brzy narašené, kvůli teplu, které bylo předtím. Je jasné, že u meruněk to bude průšvih. Jaro se brzy otevřelo, už to bylo dost napučené. Záleží, kolik takových (mrazivých) dní bude,“ dodal.

Pěstování ovoce ve specifické oblasti chelčicko-lhenické, která se nalézá v jižních Čechách v oblasti Podšumaví, má dlouholetou tradici, a to již od poloviny 19. století. V této době začali vysazovat místní hospodáři stromořadí jablek a třešní.

Unie ovocnářů jižních a západních Čech sdružuje 50 pěstitelů. Její členové obhospodařují téměř 1000 hektarů ovocných sadů a deset hektarů ovocných školek v jižních a západních Čech. Pěstují převážně jabloně, dále třešně, višně, rybízy, slivoně, hrušně a jahody. Členové unie mají skladovou kapacitou na 15 000 tun ovoce. Zemcheba pěstuje kolem Chelčic a Lhenic ovoce na téměř 235 hektarech. Nejvíce, na 88,3 hektaru, jablka, ročně jich sklidí kolem 3000 tun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené