Hlavní obsah

Tip na výlet: Cinibulkova Cesta u lázní ve Mšeně

Městské lázně Mšeno.

9. 7. 2020 16:00

Naučná stezka vás provede chráněnou krajinou divokých pískovcových skalních útvarů a skvělým bludištěm, kde budete muset i šplhat! Letní tip od Samuela Síse, dramaturga pořadů.

Článek

Cinibulkova naučná stezka začíná u krásných prvorepublikových Městských lázní ve Mšeně a po deseti kilometrech cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrátíte. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně tři hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu, kde budete muset i šplhat!

Naučná stezka prochází chráněnou krajinnou oblastí Kokořínsko, konkrétně jejím jižním cípem, částí přírodní rezervace Kokořínský důl, územím severně od města Mšena. Jde o turisticky atraktivní, divoký kraj pískovcových skalních útvarů a bludišť, hlubokých roklí a lesů, se specifickými přírodními poměry. Stezka seznamuje s flórou, faunou a geologickou stavbou chráněného území a historií Mšena.

Cinibulkova naučná stezka

Okružní stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a vede přes CHKO Kokořínsko.

Na pěti zastaveních se seznámíte s přírodou Kokořínska a historií Mšena. Cestou potkáte skalní Bludiště, několik jeskyní a skalních útvarů.

Název stezka dostala podle Josefa Bedřicha Cinibulky, učitele ze Mšena a propagátora turistiky na Kokořínsku.

Nejbližší parkoviště: Romanov, kdekoliv u silnice

Nejbližší autobus: Mšeno, Romanov, háj.

Restaurace: Nejlepší zmrzlina ve Mšeně

Stezka je pojmenována po Josefu Bedřichu Cinibulkovi (1876-1944), učiteli ze Mšena a propagátorovi turistiky na Kokořínsku. Trasa Cinibulkovy stezky vede zpočátku po silnici, ale po vstupu do skalního města se její charakter zásadně změní – trasa zde pak velmi často stoupá a klesá, protahuje se úzkými mezerami mezi skalními bloky nebo vede po obnažených kořenech stromů či křivolakých schůdcích. Problematické je zejména skalní Bludiště (poblíž hájovny Na Rovinách), zvláště místo, kde je nutno vyšplhat asi pět metrů za pomoci řetězu po příkrých vytesaných stupních. Bludiště nicméně nabízí nejsilnější zážitek z celé trasy.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené