Hlavní obsah

Na Havaj se řítí hurikán Lane, vítr dosahuje 260 kilometrů v hodině

Hurikán by měl Velký ostrov zasáhnout ve čtvrtek. (Video: Lukáš Marek, AP, Reuters)

22. 8. 2018 14:20

K Havajským ostrovům míří hurikán Lane, který doprovází vítr o rychlosti 260 kilometrů v hodině. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) zařadilo Lane do páté, tedy nejsilnější kategorie. Naposledy takto silný hurikán potrápil Havaj v roce 1994.

Článek

Havajské ostrovy se připravují na hurikán Lane. V ohrožení je zatím Velký ostrov. Hurikán by k němu měl dorazit ve čtvrtek. Vítr by do té doby podle předpovědi měl zeslábnout z aktuálních 260 na 170 km v hodině.

Model postupu hurikánu na webu NHC předpokládá, že Lane bude postupovat podél souostroví. Není ale vyloučeno, že vstoupí nad ostrovy Kauai a Niihau, ke kterým se přiblíží v pátek.

Meteorologové varovali obyvatele Havaje před silnými poryvy větru a před silnými lijáky, které by mohly přinést okolo 25 centimetrů srážek, místy až 50 centimetrů. To by mohlo v oblasti vyvolat bleskové povodně.

Lidé si dělají zásoby pitné vody a potravin, úřady varují, že může dojít k evakuaci, napsala agentura AP.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené