Hlavní obsah

Na Srí Lance muselo na 20 000 lidí opustit své domovy kvůli povodním

Povodně na Srí Lance si vyžádaly desítky obětí na životech.Video: Jakub Říha

 

Reklama

26. 5. 2017 20:51

Kvůli povodním a sesuvům půdy na Srí Lance přišlo o život 91 lidí. Asi 20 000 jich bylo evakuováno.

Článek

Nejméně 91 lidí přišlo o život při záplavách a sesuvech půdy na Srí Lance. Dalších 110 osob se pohřešuje. Podle agentury Reuters byli na pomoc postiženým vysláni kromě záchranářů i vojáci.

Povodně a sesuvy bahna byly způsobeny přívalovými dešti, kvůli nimž musely rovněž tisíce lidí opustit své domovy. Podle zahraničních serverů jich bylo evakuováno 20 000.

„V okrese Kalutara došlo minimálně k pěti sesuvům půdy," řekl mluvčí policie Prijantha Džajakody s poukazem na jednu z nejhůře poznamenaných oblastí nacházející se na západním pobřeží Srí Lanky, jižně od metropole Kolomba. „Záchranné operace stále probíhají," dodal. Podle centra pro zvládání katastrof bylo 38 mrtvých ohlášeno v okrese Kalutara a 46 obětí v sousedním, vnitrozemském okrese Ratnapura.

V provincii Sabaragamuva asi 90 kilometrů východně od Kolomba v pátek úřady preventivně uzavřely školy. Mluvčí armády Rošan Senevirathne řekl, že do záchranných akcí bylo nasazeno asi 400 vojáků, kteří pomáhají policii a civilním organizacím.

Nejvíce srážek spadne na Srí Lance během monzunové sezony, která obvykle trvá od května do září, napsala agentura Reuters. Srílanští meteorologové uvedli, že nynější deště jsou nejhorší od roku 2003. V nadcházejících dnech pak očekávají další srážky.

Reklama

Související témata:

Doporučované