Hlavní obsah

Na unesenou loď se snesou jak Superman. Britští mariňáci testují jetpack

Podívejte se, jak Iron Manův oblek testovalo britské námořnictvo.Video: Jan Marek

 

Reklama

4. 5. 2021 20:03

Výrobce létajících obleků na tryskový pohon Gravity Industries spojil síly s britským námořnictvem. Spolu testovali možnosti využití tzv. jetpacků vojáky při speciálních operacích. Jako třeba u zásahu po únosu lodi teroristy.

Článek

Jižní pobřeží Velké Británie. Malý bojový člun se speciálním komandem se chystá při vojenském cvičení proniknout na fiktivně unesené plavidlo: hlídkovou loď britského námořnictva HMS Tamar. Tentokrát ale proti pirátům mají utajenou výhodu: jetpack, tedy létající oblek na tryskový pohon, od londýnské společnosti Gravity Industries.

Rychlostí 130 km/h do výšky 3,5 km

Mariňák s ním ve vzduchu vydrží deset minut. Letět ale může rychlostí přes 130 kilometrů za hodinu, a to i do výšky více než tří a půl kilometru. K infiltrování lodi mu však stačí jen několik desítek nebo stovek metrů, které překoná za pár vteřin. Na každé ruce má totiž dvě malé manipulační trysky a jednu větší na zádech o tahu 150 kilogramů. Jeden takový jetpack stojí v přepočtu až 9,5 milionu korun.

„Tryskové obleky nabízí extrémně rychlý přístup do jakékoliv části cílového plavidla, okamžité uvolnění rukou pro potřebu chopit se zbraně, či dokonce ihned změnit cíl nebo se evakuovat z lodi. Přesně tohle se čím dál víc vnímá jako revoluce taktických schopností mnohých speciálních sil a nabízí možnost širší aplikace než jenom v námořnictvu,“ vysvětluje firma Gravity Industries v tiskové zprávě.

Moment překvapení, rychlost a bez riskování životů

Přidání obleku do armádního vybavení může i podle vojáků ozbrojeným silám v boji s teroristy nebo piráty vrátit cenný moment překvapení. K infiltrování nepřátelského plavidla jinak slouží vrtulníky a slaňování, nebo čluny a provazové žebříky. S těmi jsou ale mariňáci často zranitelnější vůči útoku a hlavně pomalejší.

Společnost strávila na britské vojenské lodi s vojáky 42. námořního komanda celkem tři dny. V předchozích testech několik týdnů nazpět demonstrovala jetpack i v jiných ozbrojených složkách, jako třeba i u speciálních jednotek SWAT, to měl ale oblek na sobě pouze zakladatel a CEO firmy, který takto loni v září obdobným způsobem představoval jeho využití pro britské horské záchranáře.

Obleky si koupili i dva soukromníci

Firmu Gravity Industries založil před třemi lety britský miliardář a vynálezce Richard Browning a díky jeho často medializovaným ukázkovým letům, kterých vykonal už přes 100 ve 30 zemích jenom tak pro zábavu, jsou jeho obleky poměrně známé.

Praktické využití zatím ale nikdo nepotvrdil, a podnik tak stále zůstává hlavně u peněz od investorů, od nichž vybral ve dvou kolech financování zatím 650 tisíc dolarů, což je v přepočtu bezmála 14 milionů korun. Nejméně dva jetpacky v ceně za 440 tisíc dolarů za kus už nicméně údajně odkoupili i soukromí zájemci.

Reklama

Doporučované