Hlavní obsah

Nákupní horečka klesá. Lidé už mají rýže a těstovin dost

Foto: Seznam Zprávy

Díky obavám z koronaviru obchodníci prodali vyšší množství trvanlivých potravin.

Reklama

6. 3. 2020 11:18

Kvůli obavám ze šíření nového typu koronaviru někteří lidé nakoupili zásoby rýže, těstovin, konzerv nebo balené vody. Prodeje už se vracejí na běžnou úroveň.

Článek

V průběhu týdne klesal enormní zájem o trvanlivé potraviny, který vyvolala zpráva o výskytu nového koronaviru v České republice. Nákupy se nyní přiblížily úrovni dlouhodobého průměru pro toto období.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky Tomáš Prouza na dotaz Seznam Zpráv uvedl, že se situace v posledních dnech uklidnila.

„Nákupy tento týden jsou už v podstatě na úrovni průměrných prodejů v tomto období. Průběžně také doplňujeme zásoby ve skladech, aby byly opět naplněny na maximální možnou míru,“ dodal Prouza.

Internetový obchod Rohlik.cz zaznamenal nárůst prodejů od minulého týdne asi o polovinu.

„Průměrný nákupní košík se zvětšil o 50 procent a zvýšený zájem je o trvanlivé potraviny a nápoje, tedy těstoviny, rýži, konzervy, dětskou výživu a balenou vodu,“ uvedla mluvčí Zdeňka Svoboda Kuhnová.

Že se nyní situace uklidnila, potvrdil i Bronislav Matyšek, jednatel společnosti Globus.

„Zvýšený zájem o vybrané trvanlivé potraviny jako rýže, těstoviny, konzervy v posledních několika dnech skutečně poklesl. Jen u několika vybraných druhů trvanlivých potravin se pohybujeme nad běžnými objemy pro toto roční období. Jedná se ale už je o řády několika procent či maximálně několika desítek procent nad normál,“ popsal Matyšek.

Řetězec Billa počítá s tím, že už lidé zásoby trvanlivých potravin mají doma a další teď několik týdnů kupovat nebudou.

„Zvýšené prodeje trvanlivých potravin za poslední týden a půl způsobené rozšířením koronavirové infekce do sousedních nebo blízkých zemí a do ČR předzásobily české domácnosti, což znamená, že lidé v dalších týdnech trvanlivé potraviny z důvodů dostatečných zásob kupovat nebudou,“ uvedla mluvčí Dana Bratánková.

Tyto i další oslovené řetězce se shodují, že není žádný důvod k panice. Veškeré zboží jsou firmy schopny rychle naskladňovat, takže nedostatek potravin nehrozí.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované