Hlavní obsah

Národní svatováclavská pouť bude bez stánků a lunaparku

Foto: Šimánek Vít, ČTK

Svatováclavská poutní mše.

Reklama

2. 9. 2020 21:47

Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi bude letos bez stánků, lunaparku či ohňostroje. Důvodem je zhoršující se epidemiologická situace.

Článek

„Církevní program zůstane s drobnější úpravou zachován,“ informovala dnes ČTK Kateřina Stránská z brandýské radnice.

Město k rozhodnutí dospělo po pondělním jednání na krajské hygienické stanici, kde hygienici jeho zástupcům doporučili, aby ustoupili od oblíbených stánků v Lázeňské ulici. Koordinační skupina při svatováclavské pouti, v níž mají kromě radnice zástupce církev, policie a organizátoři lunaparku a stánkového prodeje, se na dnešní schůzce nakonec rozhodla zrušit veškerý světský program.

„V pondělí 31. srpna jsme průběh slavností již poněkolikáté konzultovali s krajskou hygienickou stanicí. Ještě nedávno smířlivý postoj ke stánkovému prodeji na Lázeňské se vlivem situace změnil a jeho pořádání nám hygienická stanice důrazně nedoporučila,“ uvedl starosta Vlastimil Picek.

Svatováclavské slavnosti si současnou podobu drží od roku 2003. Vedle duchovního programu jsou jejich součástí stánky umístěné v Lázeňské ulici až k lesoparku Houštka. Společnost AMZ, která má stánkový prodej na starosti, se rozhodla pro letošní rok zrušit i lunapark. Podobně to nakonec dopadlo i s kulturním programem v letním kině, jehož vrcholem měl být koncert zpěváka Kamila Střihavky. Neuskuteční se ani klasický závěrečný ohňostroj.

„Stánky a atrakce k sobě patří, stejně tak i koncerty. Jedno bez druhého by nebylo kompletní,“ uvedl jednatel společnosti AMZ Jaroslav Aleš. Důvodem jsou i poměrně striktní nařízení, která by podle něj nebylo snadné dodržet. „Chceme se vyhnout riziku případného šíření nákazy,“ dodal Aleš.

Letošní pouť se tak vrátí ke svým duchovním kořenům. V neděli 27. září je plánováno přivítání relikvie sv. Václava před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie, následovat budou svatováclavský koncert a nešpory. V pondělí 28. září bude tradiční dopolední bohoslužba. Podle doporučení hygieničky má být prostor na Mariánském náměstí uzpůsoben tak, aby byl dodržen maximální povolený počet účastníků. K dispozici bude dezinfekce.

Pondělní kulturní program na náměstí se nakonec uskuteční beze změny včetně koncertu Petry Janů, jehož začátek je plánován na 18:30.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované