Hlavní obsah

Nastalo úplné zatmění Měsíce, úkaz v Česku pozorovaly stovky lidí

Takhle vypadalo zatmění Měsíce v Los AngelesVideo: AP

 

Reklama

21. 1. 2019 9:04

Úkaz, při kterém se mezi Měsíc v úplňku a Slunce dostane Země a zakryje Měsíc svým stínem, trval hodinu a dvě minuty. Z České republiky bylo úplné zatmění možné pozorovat asi po půl roce. Další taková možnost přijde až v září roku 2025.

Článek

V noci z neděle na pondělí nastalo úplné zatmění Měsíce a jako bonus ho doprovázel superúplněk a takzvaný tyrkysový jev. Úkaz sledovaly v českých hvězdárnách stovky lidí.

Hvězdárna Žebrák přilákala zhruba stovku zájemců o zatmění, řekl ČTK její jednatel Vladislav Slezák. Na pražskou Štefánikovu hvězdárnu přišlo asi 140 lidí a na jičínskou hvězdárnu asi 35 lidí, uvedli jejich pracovníci.

Měsíc během zatmění nad západním obzorem z oblohy nezmizel, měl červenohnědý nádech. „Patřilo to mezi tmavší zatmění, světlejší bývají naoranžovělá,“ řekl ČTK Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Nynější zatmění by sice nemuselo být tak tmavé, protože Měsíc neprocházel úplně středem zemského stínu, vliv ale mělo zaprášení zemské atmosféry. Platí, že čím je atmosféra Země průzračnější, tím víc propustí slunečních paprsků a Měsíc je při pohledu ze Země „čistší“.

Postup zatmění a načervenalé zbarvení Měsíce v době fáze úplného zatmění bylo viditelné pouhýma očima. Zbarvení je způsobeno lámáním slunečního světla do zemského stínu vzdušným obalem Země. Tmavost při úplném zatmění záleží na poloze Měsíce v zemském stínu a také ji ovlivňuje aktuální stav znečištění atmosféry, především po silných sopečných erupcích může být Měsíc velmi tmavý.

Zatmění doprovázel takzvaný superúplněk. Jde o situaci, kdy je Měsíc v úplňku a je na své eliptické dráze nejblíže Zemi. Na obloze tak více svítí. Zahlédnout bylo možné také takzvaný tyrkysový jev. Jde o úkaz, kdy se na světlejší okraj Měsíce promítá světlo procházející zemským ozónem. Takový jev ale čeští astronomové při pozorování nezaznamenali. Může však být patrný na fotografiích.

Předchozí úplné zatmění Měsíce mohli lidé v Česku sledovat loni 27. července večer. Planeta tehdy byla v zemském stínu 103 minut a tuto dobu až do konce tohoto století žádné další úplné zatmění nepřekoná. Úplné zatmění Měsíce bude znovu možné spatřit až 7. září 2025.

Reklama

Související témata:

Doporučované