Hlavní obsah

Nejen zdravotní komplikace. Stát hodlá odškodňovat i za úmrtí po očkování

Nejen zdravotní újma. Stát hodlá odškodňovat i za úmrtí po očkování (Video: Seznam.cz)

Nejen zdravotní komplikace, nově i úmrtí. Stát chystá změnu odškodňování za újmu na zdraví způsobenou povinným očkováním. Ministerstvo zdravotnictví na základě ostrých připomínek změnilo návrh zákona, který s finanční injekcí pro rodinu zemřelého dosud nepočítal. Odškodné se bude vypočítávat stejně jako u jiných případů újmy na zdraví. S jediným rozdílem: stát nebude vždycky požadovat prokázání souvislosti mezi podáním očkovací látky a úmrtím.

Článek

Odškodnění za zdravotní újmu z povinného očkování. (Video: Šárka Kabátová, Seznam.cz)

Na změně návrhu zákona, který bude nově počítat i s odškodňováním za úmrtí, trvala veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Ministerstvo zdravotnictví původně plánovalo odškodňovat jen újmu způsobenou očkované osobě. Návrh měl být takto předložen vládě. V reakci na kritiku se ale ministerstvo rozhodlo zákon přepracovat a předložit vládě nové znění.

„Pokud si představíme extrémní situaci, kdy v důsledku povinného očkování dítě zemře, těžko bude někdo pochybovat o traumatu a újmě, kterou tím utrpí rodiče. Proto považuji za nespravedlivé a morálně neakceptovatelné, že zákon na tyto případy nemyslel a nepočítal pro ně ani s odškodněním, ani s náhradou nákladů pohřbu. S takovou koncepcí zákona jsem nemohla souhlasit, proto jsem na své připomínce trvala," uvedla veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.

V Česku nicméně nikdy k takovému případu nedošlo. Návrh tedy s touto variantou počítá spíše v teoretické rovině. Nepůjde ale jen o úmrtí, které by měl stát nově odškodňovat. Šlo by především o újmu na zdraví po povinném očkování. Stát by poškozeným vyplácel odškodné podle metodiky Nejvyššího správního soudu jako u jiných případů újmy na zdraví.

Výši náhrady bolestného a náhrady za ztížení společenského uplatnění dříve určovala náhradová vyhláška pomocí bodového ohodnocení. V těch byla vyčíslena například hodnota ztráty dolní končetiny, a to na částku ve výši 240 tisíc korun. Ztráta sluchu pak byla určena částkou 340 tisíc korun. Se smrtí je to nicméně složitější. Posuzování je čistě individuální.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.