Hlavní obsah

Největší pytle arašídů, jaké si umíte představit. Takhle se zpracovávají ořechy

Alika ročně zpracuje zhruba osm tisíc tun ořechů. Vedou arašídy, oblíbené jsou i kešu. (Video: Zuzana Hodková, Seznam Zprávy)

 

Reklama

8. 2. 2020 6:00

„Pytlík“ arašídů, který váží 1250 kilo, nebo nekonečná linka kešu oříšků. A k tomu 80 druhů sušeného ovoce a semínek. Hlavně ale buráky, smažené i pražené. Takhle vypadá jeden z největších závodů na zpracování ořechů ve střední Evropě.

Článek

Tímhle nenápadným závodem v Čelčičích na Hané ročně projde zhruba osm tisíc tun ořechů. To českou firmu Alika řadí mezi největší zpracovatele oříšků ve střední Evropě.

Právě tady uvidíte i největší pytle arašídů, jaké si jen umíte představit. Zapomeňte na sáčky z obchodů. Ve zdejším skladu váží „pytlík buráků“ 1250 kilo. Kromě arašídů jsou tu i para ořechy, mandle, kukuřice a 80 dalších druhů ořechů, semínek či sušeného ovoce z celého světa.

Ze skladu míří arašídy na pražicí linku. Buďto se praží horkým vzduchem, nebo pěkně klasicky „postaru“ v oleji.

„V horkovzdušné lince se ořechy praží zhruba sedm až deset minut – podle toho, jak tmavé chceme mít oříšky,“ říká Petra Vránová ze společnosti Alika, která je dnes naší průvodkyní.

Druhá – smažicí – linka jede podobný čas. Tady se používá slunečnicový olej. „Oříšky se praží ve 110 stupních a je třeba je rychle zchladit, aby nešlo k přepalování tuku či oříšků,“ říká Vránová.

To, že se v Alice oříšky i smaží, poznáte okamžitě při vstupu do haly. A když si pak doma sundáte mikinu, máte pocit, že jste sami nasmažili minimálně tunu řízků.

Alika

Firma byla založena v roce 1992 v Čelčicích na Hané.

Zabývá se výrobou pražených ořechů a slaných snacků, balením sušeného ovoce a olejnatých semen.

S roční produkcí více než 8500 tun zpracovaných surovin nebo 27 milionů kusů hotových výrobků patří k největším středoevropským pražírnám.

Na českém trhu nabízí své výrobky pod obchodními značkami ArRashid, DrRashid, KK, Arado a ARA.

Zaměstnává zhruba 100 lidí, z toho přibližně 70 výrobních dělníků.

Zdroj: Alika

Oběma metodami tady za jednu směnu upraží zhruba 20 tun arašídů – každou minutu 42 kilo. Pokud je potřeba, dále se upravují – sekáním, mletím či dochucováním.

Například soli patří do obrovského kontejneru jedno procento. A právě slané oříšky Češi milují nejvíc. I když ve světě „frčí“ nejrůznější těstíčka či absolutně nedochucované ořechy, v Česku se stále nejvíc kupují ty solené.

Pak už je nutné oříšky zabalit a poslat dál. Z Čelčic míří do celé Evropy. Objednávají je řetězce, ale třeba i aerolinky či hotely a e-shopy.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované