Hlavní obsah

Nejvyšší státní zástupce Zeman vyloučil tvrzení Benešové, že jde objednat trestní stíhání

Mohu zásadně vyloučit, že lze v České republice beztrestně objednat trestní stíhání, uvedl Pavel Zeman.

Reklama

10. 5. 2019 13:37

V souvislosti se jmenováním Marie Benešové do funkce ministryně spravedlnosti se mluvilo o osudu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Právě ministryně spravedlnosti totiž z titulu své funkce může navrhnout jeho odvolání.

Článek

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman veřejně odmítl opakované tvrzení Marie Benešové, podle níž je v České republice možné objednat trestní stíhání. Uvedl to na webu Nejvyššího státního zastupitelství. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) naznačila, že to možné je.

„Doposud jsem neviděl žádný dokument, ať už se nazývá analýzou, posudkem či oponentní zprávou, na základě kterého bych mohl věcně argumentovat a podat věcnou odpověď. Z tohoto důvodu je nemožné se k problému vyjádřit. V obecné rovině však mohu sdělit, že Česká republika je právním státem, kde orgány činné v trestním řízení dodržují zákony, a dojde-li, čistě ojediněle, k nějakému excesivnímu jednání, pak na to orgány činné v trestním řízení reagují, jak již v minulosti osvědčily v případech trestního stíhání i odsouzení lidí z vlastních řad. Z tohoto pohledu tedy mohu zásadně vyloučit, že lze v České republice beztrestně objednat trestní stíhání,“ uvedl Zeman.

Že je v Česku možné objednat trestní stíhání, tvrdili prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO). Jejich výroky tehdy odmítla policie, Česká advokátní komora i předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Benešová pro Zemana, ještě jako jeho poradkyně, vypracovala zprávu, kde možnost objednání trestního stíhání naznačila. „Já jsem tam popisovala různé jevy, které jsou v současné době aktuální, co se týče státních zástupců. Popsala jsem tam třemi větami dvě kauzy, které jsou dostupné z veřejných zdrojů,“ uvedla Benešová.

První z nich byla podle ministryně kauza Beretta, která se týká vynášení informací z trestních řízení. „Bylo skutečně vytvořeno usnesení o zahájení trestního stíhání na advokáta v kauze Škoda Transportation versus České dráhy. To trestní oznámení směřovalo na jeho (advokátův) postih pro podvod,“ řekla Benešová.

„Šlo o to, že – tady už se v podstatě podmíněné tresty nemohou dávat, tam už by hrozil trest nepodmíněný – a to bylo smyšlené usnesení o zahájení (trestního stíhání), které bylo jedním policistou dáno do systému policie a státní zástupkyně to akceptovala,“ uvedla Benešová. „Jak asi budeme nazývat takovéto jednání než objednávkové trestní stíhání,“ řekla.

Druhou kauzou, kterou zmínila, byl případ údajného tunelování papírenské společnosti Neograph, v němž byl obžalován její bývalý obchodní ředitel Vladimír Sitta mladší. Vrchní soud v Praze ho osvobodil.

Benešová ve čtvrtek odmítla poslaneckou žádost, aby zprávu zveřejnila. „Je to neveřejná listina určená pro prezidenta, takže z mé strany ji nedostanete. A můžete se obrátit na prezidentskou kancelář,“ řekla Benešová na žádost předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka.

Marie Benešová znovu mluví o reformě justice, její součást před lety zastavila. (Video: Šárka Kabátová, Seznam Zprávy)

V souvislosti se jmenováním Marie Benešové do funkce ministryně spravedlnosti se mluvilo o osudu nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Právě ministryně spravedlnosti totiž z titulu své funkce může navrhnout jeho odvolání. Výměna na postu ministra spravedlnosti přišla krátce poté, co policie ukončila vyšetřování kauzy Čapí hnízdo a předala spis státnímu zástupci.

Benešová před nástupem do funkce odmítla, že by chtěla Zemana odvolat. Po svém jmenování ale prohlásila, že by se vrchní státní zastupitelství mohlo zrušit úplně.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované