Hlavní obsah

Některé objekty se nasvítí modře, připomenou práva dětí

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

20. 11. 2020 18:22

Některé významné objekty v zemi se dnes večer rozsvítí do tyrkysové barvy Dětského fondu OSN - UNICEF.

Článek

Česká republika se tímto způsobem připojí k celosvětovým oslavám výročí Úmluvy o právech dítěte, kterou před 31 lety přijalo Valné shromáždění OSN. Tyrkysovou barvou upozorní na práva dětí mimo jiné Petřínská rozhledna, Tančící dům a Karolinum v Praze, brněnské Mahenovo divadlo či most Miloše Sýkory a vyhlídková věž Nové radnice v Ostravě. Dnes začíná i benefiční aukce pro český UNICEF.

Česká města se přidají k nejslavnějším objektům ve světě, modře se dnes rozsvítí například budova opery v Sydney, Empire State Building v New Yorku, Akropole v Athénách nebo Pantheon v Paříži.

Celosvětová kampaň UNICEF u příležitosti Světového dne dětí připomíná, že každé dítě na světě má právo na výživu, pitnou vodu, ochranu a vzdělání. Letos zdůrazňuje i to, že postavení dětí v řadě zemí zhoršila pandemie koronaviru.

„Před 31 lety přijalo Valné shromáždění OSN Úmluvu o právech dítěte, která zaručuje právo na dětství pro každé dítě. Důsledky pandemie covidu-19 však ohrožují celou jednu generaci dětí. Omezený přístup k lékařské péči, výpadky ve vzdělání a prohloubení chudoby v některých zemích mohou mít pro děti fatální následky. Cílem letošního Světového dne dětí je na tato rizika upozornit a konkrétními projekty zdravé a šťastné dětství podpořit,“ uvedla ředitelka české pobočky UNICEF Pavla Gomba.

Český UNICEF u příležitosti Světového dne dětí současně spouští portál www.ceskoprejedetem.cz, kde mohou lidé z České republiky zveřejňovat svá přání dětem doma i ve světě. Mohou tam i přispět na konkrétní programy organizace, a tím okamžitě proměnit přání dětí ve skutečnost, dodala Gomba.

Dnes také startuje 18. ročník benefiční aukce pro UNICEF, která bude letos kvůli epidemii covidu poprvé on-line. Dražit se bude do 24. listopadu, do 20:00 na adrese www.aukceunicef.cz. Mezi uměleckými díly je například podepsaná fotografie Jana Saudka, obraz Jiřího Suchého, originální panenka Hany Zárubové a další díla českých umělců a designérů.

UNICEF pomáhá dětem od narození do dospělosti ve více než 190 zemích světa, zajišťuje jim zdravotní péči, výživu, pitnou vodu a hygienu, základní vzdělání i ochranu před násilím a zneužíváním. Činnost organizace je financována výhradně z dobrovolných příspěvků.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované