Hlavní obsah

Některé transgender osoby nebudou sloužit v americké armádě

Nejvyšší soud USA umožnil, aby zákaz vstupu některých transgenderových osob do armády platil.Video: AP, Reuters, Youtube.com

 

Reklama

22. 1. 2019 19:29

Podle nejnovějšího rozhodnutí amerického nejvyššího soudu nemohou v armádě sloužit lidé, kteří podstoupili operaci nebo požadují změnu pohlaví touto cestou.

Článek

Americký nejvyšší soud dnes podpořil plán Bílého domu omezit službu transgenderových osob v ozbrojených silách. Vyloučení části těchto lidí z armády odhlasoval těsnou většinou pěti ku čtyřem hlasům. Rozhodnutí je předběžné, konečný verdikt má padnout až po řádném projednání u soudů nižší instance.

Trend přijímání osob se změněným pohlavím do armády, který započal za vlády předchozího prezidenta Baracka Obamy, se nynější prezident Donald Trump poprvé pokusil zastavit předloni. Federální soud mu ale tehdy zakázal měnit pravidla armádní služby, neboť by to popíralo práva transgenderových osob zaručená ústavou.

Loni v březnu Pentagon plán revidoval tak, že zakázal službu v armádě nikoli všem transgenderovým osobám, ale lidem, kteří podstoupili nebo vyžadují operativní změnu pohlaví.

Plán ministerstva, který Trump následně podpořil, zažalovaly organizace hájící lidská práva a soudy včetně odvolacích jejich žalobě vyhověly. Americký nejvyšší soud ale svým dnešním rozhodnutím tento soudní verdikt zrušil. Stalo se tak v důsledku převahy konzervativních soudců, kteří mají po loňském zvolení soudce Bretta Kavanaugha v devítičlenném soudním sboru pět míst.

Podle amerických studií působí v americké armádě v aktivní službě 2500 až 7000 transgenderových osob, v armádních zálohách pak dalších 1500 až 4000.

Reklama

Doporučované