Hlavní obsah

50 tisíc Němců opouští část Hannoveru

Hannover pátrá po nevybuchlých bombách z druhé světové války.

 

Reklama

6. 5. 2017 14:21

Již v pátek se dočasně přestěhovali lidé z domovů důchodců a ústavů sociální péče, hlavní část evakuace má začít až v neděli dopoledne.

Článek

Severoněmecké město Hannover zahájilo evakuaci kvůli obavám z nevybuchlých leteckých bomb ze druhé světové války.

Své domovy bude muset v neděli opustit až desetina obyvatel této půlmilionové metropole spolkové země Dolní Sasko. Půjde o jednu z největších poválečných evakuací v Německu, napsala agentura DPA.

Už v pátek se dočasně přestěhovali lidé z domovů důchodců a ústavů sociální péče, hlavní část evakuace má ale začít právě v neděli dopoledne. Poté dojde k samotnému zneškodnění staré munice, likvidační práce by mohly trvat až do večera.

Na staveništi ve čtvrti Vahrenwald se původně našlo 13 podezřelých míst, kde by mohla nebezpečná munice být. Následný průzkum potvrdil toto podezření v pěti případech.

Hannover chce území města kvůli staré, ale nebezpečné munici systematicky prozkoumat. Za druhé světové války tu spojenecká letadla provedla zhruba 130 náletů, během nichž ulice zasypalo přes 23 tisíc bomb. Každá desátá přitom údajně nevybuchla.

Potíže s válečnými bombami jsou v německých městech časté. V Hannoveru zneškodnili pyrotechnici počátkem března ve čtvrti Seelhorst britskou leteckou pumu a opustit domov kvůli tomu muselo téměř osm tisíc lidí.

V bavorském Augsburgu loni v prosinci radnice kvůli staré bombě nařídila evakuaci 54 tisíc lidí. Byla to dosud vůbec největší preventivní akce tohoto typu v Německu.

Reklama

Související témata:
Hannover

Doporučované