Hlavní obsah

Němečtí zemědělci mohou dostat až 340 milionů eur jako kompenzaci za extrémní sucho

Foto: pxhere.com

Ilustrační snímek.

Reklama

22. 8. 2018 18:30

Extrémní sucho letos trápí zemědělce napříč Evropou. Jako odškodnění za podprůměrnou sklizeň německá vláda společně se spolkovými zeměmi vyhradila až 340 milionů eur.

Článek

Kvůli letošnímu mimořádnému suchu, které zničilo značnou část úrody, dá německá vláda na odškodnění zemědělcům 150 až 170 milionů eur. Stejnou částkou přispějí jednotlivé spolkové země. Celkem tak zemědělci mohou dostat až 340 milionů eur (8,7 miliardy korun). Po středečním zasedání kabinetu o tom informovala ministryně zemědělství Julia Klöcknerová (CDU).

Svaz německých zemědělců (DBV) původně požadoval odškodnění ve výši jedné miliardy eur (25,7 miliardy korun), oznámenou pomoc ale i tak přivítal. „Je to dobrý signál pro všechny postižené zemědělce,“ poznamenal šéf svazu Joachim Rukwied.

Podle údajů jednotlivých spolkových zemí bylo asi 10 000 zemědělských podniků zasaženo suchem natolik, že jim hrozí úplný konec. Na státní pomoc budou mít nárok ty podniky, které přišly o více než 30 procent výnosu z průměru předchozích let.

Sucho letos trápí především země bývalého východního Německa - Sasko, Sasko-Anhaltsko, Braniborsko a Meklenbursko - Přední Pomořansko. „Tyto regiony jsou extrémně zasaženy,“ řekl ČTK už začátkem léta místopředseda zemského svazu saských zemědělců Wolfgang Vogel.

Naposledy celoněmecká vláda zemědělcům poskytla finanční podporu při vlně sucha v roce 2003. Tehdy to bylo celkem 80 milionů eur. Jinak jsou za pomoc v podobných případech zodpovědné jednotlivé spolkové země.

Odškodné pro české zemědělce

I čeští zemědělci stejně jako Němci čelí jednomu z nejobtížnějších letních období v historii. Ti, kterým se v důsledku sucha snížila produkce o více než 30 procent v porovnání s průměrem posledních tří let, mohou žádat o finanční kompenzaci. A to v rámci programu pro řešení rizik a krizí v zemědělství.

Kvůli loňskému suchu podali zemědělci 3 232 žádostí na odškodnění za 1,16 miliardy korun, stát měl vyčleněné miliardy dvě. Podle Agrární komory ČR ostatní zemědělce odradila administrativní náročnost žádání o peníze.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované