Hlavní obsah

Neobsloužím vás, šíříte virus. Antisemité viní z pandemie židy

Foto: Profimedia.cz

Newyorští chasidé jsou v době pandemie koronaviru vystaveni množícím se antisemitským útokům.

Reklama

26. 3. 2020 9:20

Kvůli koronaviru šířícímu se rychle New Yorkem se tamní ultraortodoxní židovská komunita stává terčem slovních antisemitských útoků. Ve středu zveřejněné video zachytilo jeden z nich.

Článek

„Židé šíří virus,“ říká na videozáznamu zveřejněném americkou organizací StopAntisemites zaměstnanec newyorského dealera automobilky Toyota. Židovského ultraortodoxního klienta proto posílá pryč a odmítá ho obsoužit.

„Mám schůzku, proč mě nechcete přijmout? Nerozumím tomu, že všechny ostatní obsloužíte a mě nechcete?“ ptá se na videu rozhořčený zákazník mechanika.

Newyorské úřady upozornily, že se koronavirus rychle šíří v chasidské komunitě v Brooklynu - více než sto lidí mělo pozitivní testy na COVID-19 v Borough Parku a Williamsburghu, dvou místech, kde žijí mimo jiných právě chasidé.

Jak napsal izraelský server Ynetnews, je video znamením znepokojivého trendu spojování pandemie koronaviru s židy. Televize ABC News pak informovala, že extremistické rasistické skupiny nabádají své členy, kteří onemocní koronavirem, aby ho rozšířili mezi židy a policisty. Televize se odvolává na zjištění FBI.

Organizace monitorující internetová fóra stoupenců nadřazenosti bílé rasy si všímají konverzací, které obviňují židy a jejich představitele nejen z šíření viru, ale i z omezení, jež s sebou boj s pandemií přináší. Antisemité také obviňují Izrael, že jinak léčí židy a jinak zbytek populace.

„Od prosazování myšlenky, že židé vytvořili virus, aby na něj prodávali vakcíny, po nabádání svých stoupenců, aby přenášeli virus na židy a bezpečnostní složky, pozorujeme, jak bělošští rasisté, neonacisté a další šíří své konspirační teorie, dezinformace a na svých online platformách podněcují k násilí,“ prohlásil Michael Masters, šéf organizace Secure Communities Network, která koordinuje bezpečnost židovských organizací a synagog v USA.

Antisemitismus se objevuje i na druhé straně Spojených států, v Hollywoodu. Herečka Rosana Arquetteová například přišla s tvrzením bez jakýchkoliv důkazů, že Izrael má už více než rok vakcínu proti koronaviru a že židovský byznys ji zadržuje kvůli vyššímu zisku.

O ochranu židů americkou Národní gardou už kvůli varovné zprávě FBI požádal Ronald Lauder, šéf Světového židovského kongresu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované