Hlavní obsah

Nevíme, jak byl Chášakdží zabit. Nevíme ani, kde je jeho tělo, tvrdí Saúdové

V sobotu Saúdská Arábie přiznala, že novinář Džamál Chášakdží na konzulátě v Istanbulu zemřel.

Reklama

21. 10. 2018 18:38

Saúdské úřady několikrát změnily informace o Chášakdžího osudu, nejprve popíraly, že je nezvěstný, pak že byl zabit. Smrt přiznaly až po dvou týdnech, když tlak Turecka a západních zemí vyústil ve výzvu po sankcích a izolaci Rijádu.

Článek

Saúdská Arábie neví, jak byl novinář Džamál Chášakdží zabit, ani kde je teď jeho tělo. Americké televizi Fox News to v neděli řekl saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr. Saúdské úřady se snaží tělo mrtvého nalézt, vrazi budou pohnáni k odpovědnosti, řekl ministr.

Saúdský opoziční novinář podle sobotního prohlášení Rijádu zemřel po bitce s lidmi, s nimiž se sešel na saúdském konzulátu v Istanbulu. Saúdskoarabská verze událostí je v rozporu s informacemi Turecka, podle nichž byl brutálně zavražděn komandem speciálně vyslaným z Rijádu. Jeho tělo bylo údajně rozsekáno na kusy a torzo se nachází na neznámém místě.

Podle ministra Džubajra pátrání po Chášakdžího osudu odstartovaly rozporné zprávy o tom, zda novinář saúdský konzulát v Istanbulu opustil. Incident ministr označil za „výjimečnou chybu“ a „kardinální a závažné pochybení“. Korunní princ Muhammad bin Salmán prý o události nic nevěděl, o výsledcích pátrání budou Saúdové veřejnost postupně informovat.

„Je to děsivá chyba, děsivá tragédie. Vyjadřuji soustrast rodině, sdílíme s nimi jejich bolest," prohlásil saúdský ministr.

Saúdské úřady několikrát změnily informace o Chášakdžího osudu, nejprve popíraly, že je nezvěstný, pak že byl zabit. Smrt přiznaly až po dvou týdnech, když tlak Turecka a západních metropolí vyústil ve výzvu po sankcích a izolaci Rijádu.

Chášakdžího, který byl kritikem královského dvora, v těchto dnech podle televize CNN saúdská státní média líčí jako národního hrdinu, který se stal obětí bandy zločinců. Na stránkách deníků jsou velké fotografie zabitého novináře, který podle komentářů měl sice odlišné politické názory, ale leželo mu na srdci blaho národa.

Agentuře AP nejmenovaný saúdský úředník řekl, že podle instrukcí z Rijádu měl být Chášakdží na konzulátu v klidném rozhovoru přesvědčen o nutnosti návratu do vlasti. Když odmítal, rozpoutala se hádka a lidé vyslaní ze Saúdské Arábie Chášakdžího zadusili ve snaze křičícího novináře utišit.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované