Hlavní obsah

Vyšetřování zmizení Chášakdžího pokračuje, policisté pátrají po těle na farmě a v lese

Policisté pátrají po zmizelém novináři na farmě a v lese poblíž Istanbulu. (Video: Reuters)

 

Reklama

19. 10. 2018 13:10

Tělo saúdskoarabského novináře se stále nenašlo. Zmizel poté, co 2. října navštívil saúdskoarabský konzulát v tureckém Istanbulu.

Článek

Při prohledávání saúdskoarabského konzulátu a rezidence konzula v Istanbulu se našly mimo jiné otisky prstů jednoho z 15 podezřelých z vraždy novináře, a sice forenzního experta Saláha Muhammada Tubajdžího. S odkazem na zdroje v turecké policii a kanceláři veřejného prokurátora to ve čtvrtek napsal server televize Al-Džazíra. Saúdský novinář Džamál Chášakdží navštívil začátkem října konzulát v Istanbulu, aby si vyřídil dokumenty ke svatbě. Podle kamerových záznamů ale budovu už neopustil. Podle tureckých médií byl brutálně zavražděn, což Rijád popírá.

Turečtí vyšetřovatelé se souhlasem Rijádu, který odpovědnost za Chášakdžího zmizení odmítá, tento týden prohledali konzulát a ve středu vstoupili i do rezidence konzula. Na místě našli mimo jiné otisky forenzního experta a specialisty přes patologii, jenž patří k 15 podezřelým. Jeho otisky se prý nacházely kolem zásuvky na konzulátu.

Turecká policie už 6. října uvedla, že konzulát ve stejné době jako novinář navštívilo 15 saúdskoarabských úředníků, kteří přiletěli dvěma letadly z Rijádu. Tým saúdskoarabských agentů podle tureckého zdroje amerického listu The New York Times prý novinářovo tělo rozřezal speciální pilou.

Podle dvou tureckých úředníků, na něž se odvolává agentura Reuters, začala turecká policie hledat ostatky Chášakdžího v Bělehradském lese na předměstí Istanbulu a na farmě poblíž města Yalova při pobřeží Marmarského moře, asi 90 kilometrů jižně od hlavního města.

Zdroj v turecké policii podle webu Al-Džazíra sdělil, že 11 minut dlouhý audiozáznam dokládá, že Chášakdží byl bit, už když vstoupil do budovy konzulátu.

Al-Džazíra s odkazem na své zdroje napsala, že nikdo z 15 podezřelých nepřicestoval do Turecka na falešný pas. Server také s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedl, že osoba blízká Chášakdžímu poskytovala Saúdské Arábii informace od chvíle, kdy přijel do Turecka.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek řekl, že předpokládá, že Chášakdží je mrtvý a že americká odpověď Saúdské Arábii bude pravděpodobně „velmi přísná“. Stále ale čeká na zprávu, co přesně se s ním stalo.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu uvedl, že má země v kauze zmizení Chášakdžího důkazy. Zároveň odmítl, že by Ankara komukoli poskytla nahrávky figurující v případu. Reagoval na zprávy, že audionahrávku, údajně prokazující vraždu novináře saúdským režimem, slyšel americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který navštívil tento týden Ankaru. I ministerstvo zahraničí USA ale už dříve popřelo, že by Pompeo takovou nahrávku vyslechl.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované