Hlavní obsah

Newyorská policie zatkla v katedrále sv. Patrika muže s nádobami s benzinem

K incidentu v newyorské katedrále došlo jen dva dny po požáru katedrály Notre-Dame. (Video: Klára Mališová, Seznam.cz)

18. 4. 2019 11:30

Newyorská policie ve středu večer místního času zatkla muže, který do katedrály svatého Patrika na Páté avenue chtěl vejít se dvěma nádobami s benzinem, tekutým podpalovačem a plynovými zapalovači. Policistům tvrdil, že jeho autu došel benzin, a tak katedrálou procházel na Madison Avenue.

Článek

V katedrále svatého Patrika v New Yorku policie zatkla 37letého muže, který měl u sebe dvě nádoby s benzinem, tekutý podpalovač a plynový zapalovač. Jako důvod uvedl, že mu ve vozidle došel benzin, a tak katedrálou procházel, aby se dostal na Madison Avenue.

Zástupci newyorské policie informovali, že 37letý muž u katedrály zastavil s minidodávkou, prošel se okolo a pak se před 20:00 místního času (dnes 2:00 středoevropského času) vrátil k autu. Vyndal z něho nádoby s benzinem a podpalovač. Když vešel do katedrály, zastavil ho člen ostrahy, zeptal se ho, kam jde, a informoval ho, že s takovými věcmi do kostela nesmí. V tom okamžiku se trochu benzinu vylilo na podlahu.

Člen ostrahy zavolal policisty z protiteroristického oddělení, kteří byli venku. Ti muže zadrželi a vyslechli. „Tvrdil, že katedrálou procházel, aby se dostal na Madison Avenue, protože jeho autu došel benzin,“ řekl John Miller z newyorské policie. „Prohlédli jsme si vozidlo a ukázalo se, že mu benzin nedošel,“ dodal. Policisté následně muže zatkli.

„Je těžké říci, co chtěl udělat, ale myslím si, že situace, kdy někdo vejde na takové symbolické místo, jako je katedrála svatého Patrika, s více než 15 litry benzinu, dvěma lahvemi tekutého podpalovače a zapalovači, by nás měla velmi znepokojovat,“ řekl Miller. „Jeho výpověď nesedí,“ uvedl také o podezřelém, který už v policejních záznamech figuruje.

Katedrála svatého Patrika v New Yorku byla postavena v roce 1878 a při nedávných renovacích v ní byly nainstalovány protipožární postřikovače. Dřevěnou střechu katedrály natřeli protipožárním nátěrem.

V pondělí požár způsobil rozsáhlé škody v pařížské katedrále Notre-Dame. Požárem se zabývá pět desítek policejních vyšetřovatelů.

Reklama

Doporučené