Hlavní obsah

Nové centrum má dát v Ostravě šanci použitým věcem

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

15. 9. 2020 22:47

V Ostravě se v sobotu otevře takzvané reuse centrum. Zaměřovat se bude na opětovné využití věcí, které by jinak skončily jako odpad. Za symbolické částky si v něm lidé budou moci zakoupit předměty, které už jiní nepotřebovali.

Článek

Planetu máme jen jednu a je třeba šetřit zdroji, které nabízí. Věci, třeba i rozbité, je často lepší opravit a znovu použít. A pokud to lidé nechtějí dělat sami, mohu své věci nabídnout jiným. V Ostravě k tomuto účelu poslouží reuse centrum, které se otevírá v sobotu. V něm si nakupující pořídí předměty, které už jiní nepotřebovali. Někdy budou v původním stavu, jindy po drobné opravě.

Vznik centra je společným projektem městské odpadové společnosti OZO Ostrava a města. „Chceme ukázat, že funkční předměty, o něž už původní vlastníci nestojí, se kvůli tomu ještě nemusejí stát odpadem. Po nenáročné opravě nebo renovaci mohou dělat radost novým majitelům,“ uvedl jednatel společnosti OZO Ostrava Karel Belda.

Věci bude možné zakoupit za částky od deseti do 200 korun. Majitelé mohou předměty určené pro reuse centrum odevzdávat ve všech ostravských sběrných dvorech. „Nové reuse centrum bylo vybudováno v areálu OZO Ostrava ve Slovenské ulici v Přívoze, kde se nachází sběrný dvůr. Takže v podstatě může člověk na jednom místě odložit nepotřebný předmět a zároveň si z reuse centra odvézt něco, co se mu hodí,“ doplnil Belda. Součástí centra bude i veřejně přístupná dílna, kde si lidé budou moci zakoupenou věc opravit.

Celý výtěžek z prodeje předmětů bude věnován na výsadbu zeleně ve městě. Centrum má umožnit zájemcům také pořádání workshopů zaměřených na výměnné obchody nebo přednášek s odpadovou tematikou.

Centrum se poprvé otevře v sobotu a lidé se do něj mohou přijít podívat v době od 09:00 do 13:00. Součástí akce bude i doprovodný program. Centrum bude otevřeno denně kromě pondělí a neděle.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované