Hlavní obsah

Nově filmový dokument místních tvůrců popisuje život na Šumavě

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

15. 5. 2020 22:19

Na Šumavě vznikl nový sedmidílný populárně-naučný dokumentární seriál, který natočili místní tvůrci. Mapuje život obyvatel v sedmi šumavských městech a obcích a zabývá se důvody a osobní motivací k životu na Šumavě.

Článek

Natáčení loni v září trvalo 21 dnů, projekt vznikl v pobočce Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) v šumavském Rejštejně a podpořil ho Státní fond životního prostředí, řekl dnes ČTK režisér Jan Šmatera.

Dokument Život na Šumavě má být podle něj pozitivní sondou do života místních lidí a vypráví často až dobrodružné příběhy života v přírodní oblasti. „V hlavní roli se kromě měst a obcí, jako jsou Kašperské Hory, Rejštejn, Srní, Prášily, Hartmanice, Železná Ruda a Čachrov, představí především sedmadvacet trvalých i přechodných obyvatel,“ uvedl Šmatera. Tvůrci náhodně vybrali rodáky i další osobnosti a zajímali se hlavně o to, jak se na Šumavě usadili, jak tam žijí či podnikají. Mezi hosty se objeví například režisér Jaroslav Soukup, olympionik Martin Jakš, ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený, výtvarnice Vladimíra Tesařová, ředitel Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR Aleš Špičák či hajný z Rokyty Oldřich Coufal. Spojuje je jejich láska k přírodě a Šumavě. Každý díl je věnován jedné obci, je založen na rozhovorech s hosty a zaměřen na přírodní zajímavosti, geologii, život v obci, turistické cíle i místní produkty.

Nositelem projektu je ČSOP Rejštejn. „Natočili jsme seriál o našem životě v obcích obklopených chráněnou přírodou, jejíž hodnota velmi stoupá. Lidé tady se po staletí učí žít v souladu s okolní přírodou a v současné době se učí žít i v oblasti doslova obležené turisty. Velkým překvapením pro mě byla otevřenost a pozitivní přístup lidí, se kterými se rozhovory natáčely - znamená to, že je tu hodně lidí, kterým na osudu míst, kde žijí, velmi záleží,“ řekl předseda spolku a někdejší ředitel šumavského národního parku František Krejčí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované