Hlavní obsah

Nové vedení Hradce Králové chce zrušit soutěž na stavbu fotbalové arény za 400 milionů

Foto: Shutterstock.com

Stadion v Malšovicích v Hradci Králové.

Reklama

23. 11. 2018 15:30

Město nadále má v plánu nový stadion stavět, ne však za nyní domluvených podmínek.

Článek

Nové vedení Hradce Králové chce zrušit soutěž. Zrušení tendru na stavbu fotbalové arény za 400 milionů korun by měli jako dodatečně zařazený bod programu projednat v pondělí 26. listopadu hradečtí zastupitelé. Na hradecké radnici od 30. října vládne koalice hnutí ANO, ODS a Změny pro Hradec. V minulém volebním období byly všechny tři strany v opozici.

Stavba stadionu má být největší investicí města za poslední léta. Zhruba 15 let připravovaný stadion má stát na místě nevyhovujícího Všesportovního stadionu z roku 1960.

Zrušení soutěže podle náměstka primátora pro investice Jiřího Bláhy (ODS) neznamená, že stadion Hradec Králové stavě nebude. „Fotbalový stadion Hradec Králové potřebuje a město jej chce postavit,“ uvedl mluvčí magistrátu Petr Vinklář.

Pokračování v tendru by údajně bylo spojeno s řadou rizik. „Máme důvodné pochybnosti o tom, jak je dokumentace zpracovaná a soutěž vypsaná, což by mohlo městu, potažmo samotné stavbě, s velkou pravděpodobností přinést mnoho komplikací,“ uvedl Bláha.

Příprava projektu a zadávacích podmínek pro nový tendr by mohla zabrat několik měsíců. „Jsme přesvědčeni, že nakonec bude nový fotbalový stadion v Hradci Králové stát ještě dříve a bude to město stát méně peněz, než kdyby se v soutěži pokračovalo podle původního zadání,“ uvedl Bláha.

Bláhův předchůdce na místě investičního náměstka Jindřich Vedlich (Slušná politika a Hradečtí patrioti, dříve TOP 09) označil záměr zrušení tendru za zásadní chybu. „Zhatilo by to stovky hodin práce desítek lidí. Zadávací podmínky tendru i projektová dokumentace jsou v pořádku a lze podle nich postupovat a stadion postavit,“ řekl ČTK Vedlich.

Soutěž na stavbu nového fotbalového stadionu byla vypsána 31. října, tedy den po ustavujícím zasedání zastupitelstva. Nové vedení města tak již nemělo možnost soutěž ovlivnit.

Minulý týden představitelé koalice o zrušení tendru ještě nemluvili. „Jsme poněkud v pasti. Cosi bylo nastoleno bez naší možnosti ovlivnit věc a teď už v tom vlaku musíme jet,“ řekla tehdy ČTK náměstkyně primátora Věra Pourová (ANO). Dodala, že výše nákladů stavby ji šokovala.

Nynější soutěž na stadion je druhou v pořadí. Původní tendr vypsaný v červenci zastupitelé v září zrušili kvůli chybě administrátora soutěže. Zároveň rozhodli o vypsání nové soutěže. Soutěž má dvě kola. V nynějším prvním kole mají uchazeči prokazovat kvalifikační předpoklady. Přihlášky mají podat do 4. prosince. Ve druhém kole by měli uchazeči předkládat cenové nabídky.

Soutěž je vypsána na stavbu dvou tribun, nové hrací plochy, parkoviště a osvětlení ve tvaru pro stadion typických lízátek. V hlavní západní tribuně má být zázemí pro klub, hráče, novináře a fanoušky. Severní tribuna bude za brankou ve směru od Orlice. Stavba zbylých dvou tribun by měla přijít na řadu později, podle finančních možností města. Stadion pro 10 000 diváků by měl sloužit i jako multifunkční aréna pro kulturní akce pod širým nebem.

Reklama

Související témata:

Doporučované