Hlavní obsah

Nový ministr uchlácholí Zemana, Babišovi zas pomůže s kampaní

Foto: Yan Renelt, Seznam Zprávy

Dříve měl blízko Pirátům, teď Petr Arenberger vstupuje do vysoké politiky jako ministr Andreje Babiše.

Reklama

9. 4. 12:00
Článek

Petr Arenberger má oproti Janu Blatnému jednu velkou výhodu – je velmi komunikačně zdatný a s médii to umí. Andreji Babišovi navíc nabídne předvolební téma do kampaně, říká Václav Dolejší v podcastu Stopáž.

Po týdnech spekulací došlo k výměně na postu ministra zdravotnictví. Miloš Zeman jmenoval už čtvrtého šéfa resortu za dobu pandemie, lékaře Petra Arenbergera.

„Když jde o výměnu ministra zdravotnictví v době pandemie, tak by veřejnost měla slyšet přímo od premiéra na tiskové konferenci vysvětlení, proč Jan Blatný ztratil jeho důvěru, co dělal špatně a z jakých důvodů si vybral jeho nástupce. To se ale nestalo,“ komentuje rošádu Václav Dolejší, politický reportér Seznam Zpráv.

Podle něj se střetávají dva příběhy, proč Jan Blatný skončil. „Ten první je tlak Miloše Zemana, který už dlouho veřejně požadoval, aby Blatný společně se šéfkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irenou Storovou a ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem skončili, protože tato trojice blokovala cestu vakcíny Sputnik V do Česka. Druhý motiv je, že sám Andrej Babiš byl s ministrem nespokojený. Blatný je úplně jiný typ než premiér, introvertní, analytický. Na konci svého krátkého působení na ministerstvu se navíc dost emancipoval. Při nákupu testů do škol vyžadoval atest jejich citlivosti, odmítal všemožné léky na covid, které prosazoval premiér,“ dodává Dolejší v podcastu Stopáž.

Výběr nového ministra je podle reportéra v linii s dlouhodobou taktikou Andreje Babiše – chlácholit prezidenta Miloše Zemana a zdánlivě mu vycházet vstříc. „S novým ministrem je to podobné jako s kanálem Dunaj–Odra–Labe nebo oslovením Rosatomu v (ne)tendru na dostavbu Dukovan. Petr Arenberger už dříve hlásil, že ruskou vakcínu by Česko mohlo vyzkoušet v rámci klinického testování. Podobně jako premiér ale po jmenování potvrdil, že před nákupem dávek Sputniku chce počkat na schválení Evropskou lékovou agenturou,“ říká spoluautor Šťastného pondělí a Vlevo dole.

Šéf Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a populární kožní lékař může pro premiéra a jeho hnutí ANO představovat žolíka pro probíhající volební kampaň. „Arenberger je spojovaný s bojem proti rakovině, stojí za projektem Stan proti melanomu, kde si lidé mohou nechat preventivně zkontrolovat znaménka na kůži. Andrej Babiš chce volební kampaň stavět na investicích do boje proti rakovině, plánuje, že v Praze vznikne nové onkologické centrum,“ vysvětluje Dolejší.

Podle něj boj s rakovinou představuje chytré a chytlavé předvolební téma. „Ukazuje to, že premiér dokáže myslet trochu jinak, jít na to překvapivě. Zatímco všichni ostatní politici jdou do voleb s návrhy na sazby daní nebo mírnými úpravami důchodového systému, tak Babiš vytáhne téma rakovina, které každý asi ve svém širším okolí poznal a má z něj strach,“ dodává.

Proč se Andrej Babiš nechává od prezidenta úkolovat? Jaké další „oběti“ bude Miloš Zeman ještě chtít? A co aktuálně stojí vakcíně Sputnik V v cestě do Česka? Poslechněte si celý podcast v přehrávači v úvodu článku.

Stopáž

Jediný podcast, který si musíte tento týden poslechnout, pokud nestíháte sjíždět Twitter a chcete si udržet přehled. Uvádí Jan Kordovský (@korda).

Souhrn nejdůležitějšího dění, analýza s redaktory Seznam Zpráv, rozhovory s hosty, glosy. Každý pátek na Seznam Zprávách, na Spotify, v Apple Podcasts a dalších aplikacích.

Archiv všech dílů Stopáže najdete tady, další podcasty Seznam Zpráv tady. Co máme zlepšit? Jaký díl vás bavil nejvíc? Své postřehy, podněty a tipy nám můžete posílat na audio@sz.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované