Hlavní obsah

Nový skiareál v Orlickém Záhoří letos nebude, projekt má zpoždění

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

2. 9. 2020 16:29

Nový lyžařský areál v Jadrné, která je částí Orlického Záhoří na Rychnovsku, se letos zprovoznit nepodaří. Realizaci projektu zbrzdil koronavirus.

Článek

Podle původních odhadů měl skiareál na úbočí hlavního hřebene Orlických hor začít fungovat na začátku zimní sezony 2020/2021. Investorem skiareálu je firma, která je v majetku obce. Skiareál v Orlickém Záhoří za desítky milionů korun chce cílit hlavně na rodiny s dětmi.

Hotová je trasa sjezdovky, která má rozlohu asi šest hektarů a délku zhruba 1650 metrů. Vznikla na bývalých polích a loukách, které byly v 50. letech zalesněny. S kácením se začalo loni, sjezdovka je vyčištěná. Stavební práce, například na základech pro sloupy lanové dráhy, ale ještě nezačaly. „Před zimou už nemá cenu nic většího stavebně rozjíždět,“ řekl starosta obce Vojtěch Špinler.

Čtyřsedačková lanovka s ochrannými bublinami pro lyžaře o délce 1450 metrů vyveze lyžaře pod vrchol Koruna, který je druhým nejvyšším v Orlických horách. Dolní stanice je v plánu v Jadrné, kde je hlavní nástupní místo na běžkařský okruh. Je tam bezplatné parkoviště a další pro více než 200 automobilů se buduje. Mělo by tam vzniknout i zázemí pro návštěvníky areálu.

Starosta odhadl náklady na vybudování areálu, včetně nákupu repasované lanovky za 25 milionů korun, vybudování nádrží na vodu pro zasněžování, systému na zasněžování a dalších věcí, na zhruba 80 milionů korun. Budované parkoviště pod sjezdovkou do toho zahrnuté není.

Před třemi lety v Orlickém Záhoří otevřeli osvětlený běžkařský okruh, který patří k nejdelším v Královéhradeckém kraji a je napojený na desítky kilometrů upravených orlickohorských běžeckých tras. Nový skiareál by měl dál zatraktivnit poměrně odlehlou oblast Orlických hor u česko-polské hranice.

Větší lyžařské areály jsou od Záhoří vzdáleny několik kilometrů, nejbližší na české straně jsou skiareály v Deštném v Orlických horách a v Říčkách. I tam letos zahájily rozsáhlé investice do lyžování. Například v Říčkách dokončují výměnu páteřní čtyřsedačkové lanovky za výkonnější šestisedačku s krycími bublinami.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované