Hlavní obsah

O psy je během karantény zájem. New York už nemá žádné volné v útulku

V newyorských útulcích došli během koronavirové krize psi.

Reklama

26. 3. 2020 19:35
Článek

Vláda ve čtvrtek schválila nová opatření na podporu živnostníků. OSVČ mohou čerpat příspěvky na platy svých zaměstnanců, sami budou mít nárok na dávku 15 tisíc korun měsíčně. Naopak hospodští s náhradou škody za ušlý zisk podle ministryně financí Schillerové nemají počítat.

Od pátku budou moci znovu otevřít zámečnictví, servisy na stroje a domácí spotřebiče nebo myčky aut. V prodejnách potravin vás čeká novinka – všechny nově musí mít pro své zákazníky k dispozici igelitové rukavice nebo sáčky na ruce.

Čeští zdravotníci, sociální pracovníci a záchranáři nakonec mohou dál denně dojíždět do zaměstnání v Německu a Rakousku.

62 procent z více než tisíce dotázaných říká, že opatření proti šíření koronaviru zvládají „celkem bez problémů“. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu, který jsme připravili se společností STEM. Dalších 33 procent v průzkumu připustilo „drobnější problémy“. Ekonomicky se musela uskromnit pětina dotazovaných.

Lihovarník Martin Žufánek chtěl pomoct těm, kterým chybí dezinfekce, a začal ji vyrábět pod svojí značkou. Jenže neoprávněně, chyběla mu povolení a zasáhli celníci. „Mrzí mě, když mi teď někdo píše, že šlo o nějaké naše PR,“ říká lihovarník v rozhovoru.

Situací v Thomayerově nemocnici v Praze-Krči, kde se nakazilo nejméně 13 seniorů na oddělení následné péče a jeden z nich ve středu zemřel, se bude zabývat hygiena. Zaděláno na průšvih podle komentáře Sabiny Slonkové ale bylo už dlouho.

Česká vláda pošle Itálii a Španělsku desítky tisíc ochranných obleků. A ve hře byla i pomoc vojenských zdravotníků. Pozornost médií se přitom začíná od Itálie přesouvat ke Španělsku, kde je situace kritická. Počet obětí koronaviru tam překročil 4000 a za posledních 24 hodin zemřelo 655 lidí.

Zásahy koronaviru do kondice českých firem budou velké, ale jednomu podniku celostátní karanténa vyloženě prospívá. Doručovatel potravin Rohlik.cz hlásí navýšení obratu o 50 % a urychluje expanzi do regionů.

„Vládne zodpovědný přístup a solidarita. Personál ví, co má dělat. Sestry jsou zvyklé na dvanáctihodinové směny. Samozřejmě, že má každý z nás strach,“ říká lékař Vladimír Šrámek z brněnské FN u svaté Anny.

Nudíte se? Čas v domácí izolaci si můžete krátit u deseti matematických, fyzikálních a jiných hádanek, které pro čtenáře SZ připravil Miloš Čermák. Správné řešení se pokaždé zobrazí, když kliknete na otazník.

Během „koronavirového zaracha“ pomáhají domácí zvířata překonat svým páníčkům pocity izolace a udržovat pravidelné návyky a celkově jim zvedají náladu. Třeba v New Yorku jdou psi a kočky v útulcích momentálně doslova na dračku. V Hongkongu byl ovšem evidován pes pozitivně testovaný na přítomnost koronaviru. A pokud jste náhodou nakaženi vy, měli byste se tedy vyhnout blízkému kontaktu se svým mazlíčkem a péči dočasně přenechat někomu jinému. Jestli máte naopak chuť a kondici ostatním se zvířaty pomáhat, můžete se lidem v karanténě nebo ohroženým nákazou nabídnout jako dobrovolný venčitel.

S tím se pro dnešek loučíme, pokud ještě nejste přihlášeni k odběru našeho speciálního newsletteru, nemáte proč čekat.

Buďte zdrávi!

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované