Hlavní obsah

O školách teprve rozhodneme, tvrdí Prymula. Hamáček: Zůstanou zavřené

Foto: seznam zprávy

Ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Reklama

27. 10. 2020 6:38
aktualizováno • 27. 10. 2020 8:55

O školách rozhodněme už dnes, tlačí ministr školství Robert Plaga. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly ale vláda o případném návratu žáků do lavic rozhodne až ke konci týdne.

Článek

Ministr zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že stále není rozhodnuto, zda se alespoň část dětí vrátí příští týden do škol. Čísla jsou ale nepříznivá, řekl na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády.

„Ukáže se na sklonku tohoto týdne, jestli budeme schopni pustit první stupeň. Zatím čísla opravdu příznivá nejsou. Uvažujeme i o variantě, že by byl třeba jen první, druhý ročník,“ uvedl Prymula.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček ale tvrdí něco jiného. „Situace je špatná a školy budou ještě několik týdnů zavřené,“ napsal Hamáček na Twitteru.

Ministr školství Robert Plaga pak uvedl, že je potřeba rozhodnutí ohledně škol oznámit nejpozději v úterý večer. „Situace není dobrá, není na co čekat, školy, rodiče i děti potřebují vědět, jak to bude,“ napsal ministr na Twitter.

Všechny školy s výjimkou mateřských a speciálních jsou od 14. října zavřené a přešly na povinné distanční vzdělávání. Opatření má trvat zatím do 2. listopadu.

Prymula původně slíbil, že první stupeň základních škol se pak bezpodmínečně vrátí do lavic. Dokonce použil příměr, že k tomu dojde, pokud „nevybuchne jaderná elektrárna“. Později ale připustil, že kvůli nelepšící se situaci nebude možné to dodržet.

Roman Prymula už přitom možná nebude tím, kdo bude návrat dětí do škol posuzovat. Prezident Miloš Zeman se má v úterý sejít s novým kandidátem na Prymulova nástupce. Prezidentův mluvčí avizoval, že by ke jmenování nového ministra zdravotnictví mělo dojít ve čtvrtek.

Už na jaře vláda kvůli koronaviru zavřela školy 11. března. Na rozdíl od současnosti nebyla výuka na dálku povinná. Školy se začaly postupně v omezeném režimu otevírat v květnu a červnu, ale část dětí se až do konce školního roku učila z domova. Do nového školního roku stát vstupoval s tím, že se školy budou zavírat nanejvýš lokálně podle situace v jednotlivých regionech a podílu nakažených v jednotlivých školách.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované