Hlavní obsah

Obama zaútočil na Trumpa: Úřad nezvládl, plete si ho s reality show

Foto: Profimedia.cz

Bývalý americký prezident Barack Obama.

Reklama

22. 10. 2020 6:35

Bývalý prezident Barack Obama se na středečním předvolebním mítinku demokratického kandidáta Joea Bidena vyjádřil k současnému šéfovi Bílého domu. Donald Trump podle něj prezidentský úřad nezvládl, choval se jako v reality show.

Článek

Současná hlava státu Donald Trump podle něj opakovaně prokázal, že není schopen seriózně zastávat úřad prezidenta.

Obama na mítinku ve Filadelfii o Trumpovi hovořil velmi kriticky a svého někdejšího viceprezidenta Bidena představil jako jediného kandidáta, který je schopen vrátit úřadu amerického prezidenta ztracený lesk. „(Trump) ukázal, že nemá zájem tu práci dělat a pomoci komukoli jinému než sám sobě a svým přátelům, úřad zastával, jako by šlo o reality show, kterou si chce získat pozornost,“ řekl Obama.

Exprezident svého následovníka popsal jako člověka, který uráží každého, kdo ho nepodpoří, nebo mu vyhrožuje vězením. „Takhle se normální prezident nechová. Netolerovali bychom to u ředitele školy. Netolerovali bychom to u trenéra. Netolerovali bychom to u kolegy v práci. Netolerovali bychom to ve vlastní rodině, s výjimkou nějakého bláznivého strýčka… tak proč bychom to měli snášet od prezidenta Spojených států?“ řekl příznivcům Bidena Obama.

Ve své řeči se Obama pokusil mobilizovat i republikány a hovořil o tom, že by voliči měli při volbách hledět na demokratické hodnoty bez ohledu na stranickou příslušnost. „Naše demokracie nebude fungovat, pokud lidé, kteří nás mají vést, budou denně lhát a vymýšlet si. Už jsme vůči tomu otupěli,“ varoval.

Obama také současnou hlavu státu zkritizoval za to, že má bankovní účet v Číně. Americký deník The New York Times nedávno přinesl informace o tom, že Trump v Číně utratil víc na daních než ve Spojených státech. Trump přitom v minulosti opakovaně kritizoval americké firmy, které podnikají v Číně, a obchod mezi oběma zeměmi se pokusil omezit pomocí cel a sankcí. V Číně měl podle deníku zaplatit mezi lety 2013 a 2015 celkem 188 561 dolarů (přes 4,3 milionu korun). V USA zaplatil v letech 2016 a 2017 jen 1 500 dolarů (34 000 korun) a v dřívějších letech několikrát neodvedl americkému státu dokonce vůbec nic.

Obama se za svého bývalého viceprezidenta Bidena oficiálně postavil v dubnu a od té doby pomáhal jeho kampani především virtuálně. Pronesl však jeden z nejdůležitějších projevů demokratického nominačního sjezdu a nyní se těsně před volbami do kampaně zapojí i osobně. Bidenova kampaň se domnívá, že by Obama mohl vylepšit šance demokratického kandidáta především u tří skupin voličů: u černošských mužů, mezi Američany latinskoamerického původu a u mladých lidí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované