Hlavní obsah

Obchodník se zbraněmi Gebrev přiznal, že munici skladoval ve Vrběticích

Foto: Bellingcat.com

Za explozí ve Vrběticích kromě dalších údajně stáli Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin.

Reklama

24. 4. 17:28

Společnost EMKO bulharského obchodníka se zbraněmi Emilijana Gebreva dodávala zbraně na Ukrajinu i po roce 2014, kdy na východě země tamní separatisté podporovaní Ruskem začali bojovat proti ukrajinské armádě.

Článek

V e-mailu zaslaném americkému listu The New York Times (NYT) to přiznal sám Gebrev, který původně vyzbrojování Ukrajiny popíral. V e-mailu také píše, že zbraně skladoval v muničním areálu v České republice.

Jde o sklad ve Vrběticích, který v roce 2014 dvakrát explodoval. Podle Česka panuje důvodné podezření, že výbuchy způsobili agenti ruské vojenské rozvědky GRU. Kauza nyní vedla k rusko-české diplomatické roztržce a premiér Andrej Babiš kauzu Vrbětice označil za bezprecedentní teroristický útok.

Gebrev se v e-mailu listu NYT také zmínil o dvou pokusech otrávit ho v roce 2015, což je akce připisovaná jednotce GRU označované číslem 29155. Podle Gebreva se o to sice pokusili ruští vrazi, ale nepracovali zřejmě sami, nýbrž společně s jeho nepřáteli z Bulharska.

Ke své společnosti EMKO a jejím kontaktům s Ukrajinou původně mnoho informací neposkytoval a tvrdil, že veškerý vývoz zbraní na Ukrajinu zastavil na začátku bojů na východě země v roce 2014.

V pátečním dopise listu NYT však přiznal, že EMKO podepsala s „oprávněnými ukrajinskými společnostmi“ kontrakt na konci roku 2014, když už se na východě Ukrajiny bojovalo. Předtím přitom ujišťoval, že zbraně uskladněné v ČR nebyly určeny na Ukrajinu.

NYT píše, že jeden bývalý ukrajinský představitel byl ochoten sdělit tajnou vojenskou informaci pod podmínkou zachování anonymity - EMKO podle něj kontrakt podepsala v roce 2014 a měla podle dohody ukrajinské armádě dodat dělostřeleckou munici. Ve snaze zabránit příznivcům Ruska v bulharské vládě, aby tento obchod překazili, byla munice zabalena tak, jako by byla určena Thajsku. Gebrev informaci o matoucím označování zboží popřel.

NYT píše, že dosud nebylo moc jasné, proč se Rusové snažili Gebreva zničit. Český případ podle listu poskytuje nové důkazy, že důvod, proč ho Kreml pronásledoval, byly jeho obchody. Podle odborníků byla při pokusech o jeho otrávení použita stejná nervově paralytická látka novičok jako o tři roky později v anglickém Salisbury v případě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije.

Skandál kolem ruských agentů a výbuchu muničního a zbrojního skladu ve Vrběticích na Zlínsku vypukl před týdnem. Česko na základě odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou ze dvou explozí v roce 2014 podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády.

Rusko v odvetném kroku prohlásilo nežádoucími osobami 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. To Praha považovala za neadekvátní a šéf české diplomacie Jakub Kulhánek proto ve čtvrtek řekl, že nařídí srovnat počet diplomatů a dalších pracovníků na ruské ambasádě v Praze podle současného stavu na českém velvyslanectví v Moskvě. Rusko dostalo čas na stažení pracovníků do konce května.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované