Hlavní obsah

Obětovala život za pravdu a spravedlnost. Lidé vzdali čest Miladě Horákové

Politička Milada Horáková je jednou z 250 lidí popravených komunistickým režimem. Zemřela přesně před 70 lety.

Reklama

27. 6. 2020 11:48
aktualizováno • 27. 6. 2020 13:45

Pro Miladu Horákovou, která se stala před 70 lety obětí justiční vraždy, byly pravda, poctivost a spravedlnost hodnotou cennější než její život. Na pietním aktu k uctění památky obětí komunismu to řekl šéf Senátu Miloš Vystrčil.

Článek

Podle místopředsedy Sněmovny Petra Fialy (ODS) je komunismus zločinný režim všude na světě. Oba politici připomněli, že komunistická strana podporuje současnou vládu.

Pietní akt na pražském Újezdě doprovázel zvukový záznam výroků ze soudního procesu s Miladou Horákovou a dalšími obžalovanými. Zazněla například řeč tehdejšího prokurátora Josefa Urválka a slova soudce, když vynášel rozsudek smrti.

„Ona vlastně obětovala svůj život za pravdu, poctivost a spravedlnost,“ řekl Vystrčil novinářům k památce Milady Horákové. „My si připomínáme zrůdnost komunistického režimu jako celku a těch popravených bylo téměř 250,“ uvedl. Řekl také, že současná KSČM se dostatečně nedistancovala od toho, co se stalo v 50. letech. „Ještě smutnější je, že tato komunistická strana dneska podporuje současnou vládu,“ dodal.

„Důležité je připomínat si oběti komunismu i z toho důvodu, aby se už totalita neopakovala,“ řekl předseda ODS a místopředseda Sněmovny Fiala. „Komunistický režim je zločinný režim všude na světě a je potřeba si to připomínat,“ řekl novinářům. Také on poukázal na to, že o podporu nynější KSČM se opírá současná vláda.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na sociálních sítích označil Horákovou za statečnou ženu. „Každý musí obdivovat její neskutečnou odvahu a sílu. A každý musí odsoudit tohle totální zvěrstvo režimu. Vraždu nevinné ženy. Obdivuhodné ženy. Stalo se to před 70 lety a věřím, že si na to dnes všichni vzpomeneme,“ napsal na svůj twitterový účet.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že na sídlo ministerstva v pražském Černínském paláci nechal na památku Milady Horákové vyvěsit černou vlajku. „Nikdy se nebojme říkat pravdu a nepřestaňme bojovat jako Milada Horáková proti zlu. Čest památce této statečné ženy,“ napsal na svém twitterovém účtu.

Političku popravenou komunistickým režimem dnes připomněla projekce portrétu Horákové na budovu sídla Komunistické strany Čech a Moravy v centru Prahy. Konala se od půlnoci do 05:35, tedy v době, kdy se Horáková před desítkami let připravovala na smrt a psala poslední dopis svým nejbližším.

Podle Paměti národa za komunistického režimu od roku 1948 do roku 1989 bylo spácháno 248 justičních vražd. Dalších 282 lidí zahynulo při pokusu o přechod hranice a nejméně 7000 ve věznicích.

Post Bellum: Hrdinství není kýč

Politička Milada Horáková dokázala, že hrdinství není kýč a je zásadní trvat na svobodě, řekli v sobotu při pietě u jejího pomníku ve Sněmovní ulici v Praze zástupci organizace Post Bellum. Památku Milady Horákové a dalších obětí komunistického režimu tam dnes uctilo asi 50 lidí. Zazněla také společná modlitba a státní hymna.

Ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa připomněl osudy lidí, kteří se postavili „komunistické obludě“ a zaplatili za to životem nebo mnoha lety v komunistických vězeních a pracovních táborech.

„Mnozí byli postiženi jinými způsoby, komunisté rozdělovali rodinu, částečně zasáhli i tu moji. Žijeme ve svobodné době. Přiznám se, že je mi obtížné postavit se při takovýchto výrocích vedle lidí, kteří spolupracují s komunisty, kteří jim dávají prostor na výkonu politické moci, kteří se nechají komunisty vydírat,“ uvedl Kroupa. Zároveň dodal, že právě díky svobodě lze uctít památku hrdinů po svém. I proto podle něj pieta ve Sněmovní byla krátká a bez oficialit.

„Naše země, náš národ má až možná nepřirozeně velké množství opravdových hrdinů. A je na nás, abychom si jejich příběhy předávali, abychom v sobě nosili úctu a respekt k tomu, proč se zasadili za naši svobodu, a především abychom předali tuto hodnotu jako nejvyšší hodnotu, tedy svobodu, našim dětem a aby i ony pak předávaly toto i dalším generacím,“ zdůraznil.

„Milada dokazuje, že zlu šlo čelit“

Podle člena kolegia Post Bellum Jana Dobrovského Horáková dokázala, že hrdinství není kýč.

„Že má svůj smysl, že býti hrdý na svůj názor, na svůj postoj a na pocit svobody jako nejdůležitějšího prvku lidského života je zásadní věc a že je třeba na tom trvat,“ řekl. „Když slýchávám často v sebeobraně, když vypráví někdo, kdo se podílel na tvorbě zločinného komunistického režimu, že taková byla doba, tak Milada dokazuje, že tomu šlo čelit. Sice za cenu oběti vlastního života, ale za svobodu se život často položit musí,“ dodal. Vyjádřil politování nad tím, že nynější vláda se ve Sněmovně opírá o komunistickou stranu.

Pieta se konala u památníku Milady Horákové, který ve Sněmovní ulici stojí od roku 2015. Jeho autorem je sochař Josef Faltus. Představuje skřivánka, jako symbol svobody, který sedí na mikrofonu, u kterého stála Milada Horáková během vykonstruovaného procesu.

Organizace Post Bellum spravuje sbírku Paměť národa, pro niž dokumentaristé pořizují vzpomínky pamětníků.

Reklama

Doporučované