Hlavní obsah

„Obláček nad Plzní“ postaví na střeše nemocnice podle návrhu Jiřičné

Foto: MZČR

Takto bude pavilon vypadat.

Reklama

14. 7. 2020 9:51

Na střeše hemato-onkologické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni vzniknou nové prostory pro Český národní registr dárců dřeně. Tato obecně prospěšná společnost je postaví na své náklady podle návrhu architektky Evy Jiřičné.

Článek

Vláda schválila materiál ministerstva zdravotnictví, který umožní Českému národnímu registru dárců dřeně na své náklady postavit nové prostory dle návrhu architektky Evy Jiřičné na již stojící osmipatrové budově Fakultní nemocnice Plzeň. V současnosti slouží jako hemato-onkologická klinika. Kladným postojem tak vláda udělila výjimku z trvalé nepotřebnosti pozemků pro stát, což je předpokladem realizace projektu.

„Vláda podpořila ‚Obláček nad Plzní‘. To je projekt Českého národního registru dárců dřeně na novou budovu navrženou Evou Jiřičnou na střeše FN Plzeň. Registr si ji na vlastní náklady postaví. A my mu dáváme možnost využít střechu hemato-onkologické kliniky. Sídlo registru v rámci budovy nemocnice dá této důležité veřejné službě prostor na další rozvoj a pomůže snáze zvýšit počet dárců. Pro pacienta trpícího poruchou krvetvorných buněk je darování kostní dřeně jedinou možností. Čím větší počet dárců, tím větší šance na život,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Registr dárců si aktuálně prostory pronajímá od Fakultní nemocnice Plzeň. Je však velmi pravděpodobné, že nemocnice bude v budoucnu tyto pronajaté prostory potřebovat pro svoji činnost. Vláda proto podpořila výstavbu samostatných prostor pro registr dárců s názvem „Obláček nad Plzní“ na střeše hemato-onkologické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň, které si registr sám zafinancuje. „Pro pacienta trpícího poruchou krvetvorných buněk není jiná možnost záchrany než darování kostní dřeně. Přitom pro každého čtvrtého pacienta se bohužel vhodný dárce nenajde. Je proto nesmírně důležité darování kostní dřeně v České republice podporovat. Navýšením počtu potenciálních dárců v registru se zvyšuje pravděpodobnost záchrany životů. Výstavba sídla registru přímo v rámci budovy fakultní nemocnice dá této velmi důležité veřejné službě prostor na další rozvoj a pomůže snaze zvýšit počet dárců,“ dodal Vojtěch.

„Je skvělé, že se projekt, který pochází z pera špičkové architektky Evy Jiřičné a pracovalo se na něm devět let, konečně realizuje. Umístění nové budovy na střeše nemocnice je ideální vzhledem k blízkosti s Hematologicko-onkologickým oddělením,“ řekl ředitel Českého národního registru dárců dřeně Daniel Pagáč.

Český národní registr dárců kostní dřeně je obecně prospěšnou společností, která zajišťuje nábor, registraci a vyšetření dobrovolných dárců kostní dřeně v České republice a odběry k transplantaci nemocných s leukémií, nádory a jinými nemocemi krve. Poskytuje obecně prospěšné služby v oblasti dárcovství a transplantace kostní dřeně.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované