Hlavní obsah

Obrana posunula termín testů nabízených bojových vozidel pěchoty

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Reklama

10. 3. 22:08

Ministerstvo obrany posunulo termín testů nabízených bojových vozidel pěchoty (BVP). Podle současných plánů by se mohlo za příznivé epidemické situace začít na konci dubna. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Článek

Testy, které jsou nezbytnou podmínkou výběru vítěze zakázky za více než 50 miliard korun, se měly původně konat na podzim, kvůli pandemii ale byly odloženy. Podpis smlouvy, plánovaný na první polovinu letošního roku, nyní ministerstvo předpokládá ve druhém pololetí.

Ministerstvo chce koupit 210 pásových BVP za zhruba 50 miliard korun, jde o největší armádní zakázku novodobé historie. Přezbrojena jimi bude 7. mechanizovaná brigáda. V NATO ČR slíbila, že brigádu těžkého typu bude mít k dispozici do konce roku 2026.

Podle Pejška ministerstvo zaslalo dalším úřadům k připomínkovému řízení materiál, ve kterém bude obrana informovat vládu o změně financování a harmonogramu dodávek. O jejich změně ministerstvo rozhodlo loni kvůli dopadům pandemie, financování projektu by se mělo posunout do roku 2028 a dodávky do roku 2027. Po schválení materiálu vládou budou tři podniky, které se tendru účastní, vyzvány k podání konečných nabídek.

Následovat budou zkoušky funkčních vzorků, které výrobci ministerstvu poskytnou. Ty by se podle Pejška měly v případě příznivé epidemické situace konat na konci dubna a v květnu. Původní plány počítaly s testováním na podzim, pandemie ale záměr ministerstva odložila na únor a následně na jaro. Podle Pejška bude během zkoušek hodnoceno asi 30 parametrů. Následovat bude asi dvoutýdenní vyhodnocovací období zakončené zprávou.

Vítěz tendru měl být znám podle původních předpokladů v roce 2019, termín byl ale postupně posouván. „Podpis smlouvy s vybraným dodavatelem předpokládáme ve druhé polovině letošního roku,“ uvedl Pejšek. Dokončení zakázky by mohly zkomplikovat sněmovní volby, které se budou konat na začátku října.

Dodavatele obrněnců ministerstvo hledá ve vícekolové soutěži. Úřad oslovil čtyři firmy, nabídku podaly tři. Přišla od firmy BAE Systems, která vyrábí vozidlo CV90, společnosti General Dynamics European Land Systems (GDELS) nabízející obrněnce Ascod a od výrobce Rheinmetall Landsysteme, dodavatele stroje Lynx. Ze soutěže odstoupilo německé konsorcium PSM s obrněncem Puma.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované