Hlavní obsah

Obří graffiti po rozebrání pomůže lidem v koronavirové nouzi

Foto: město Praha

Nové graffiti v Praze poslouží dobročinným účelům.

Reklama

29. 9. 2020 16:20

Na pražském Výstavišti vzniklo unikátní graffiti. Zůstane tady do doby, než začne rekonstrukce pavilonů. Poté se uskuteční dražba jednotlivých desek, jejíž výnos pomůže rodinám, které se kvůli koronaviru ocitly v nouzi.

Článek

Jedinečné graffiti o velikosti 450 m2 vzniklo na Výstavišti v Praze. Autorská dvojice Tron a X-Dog alias Michal Škapa a Ondřej Vyhnánek vytvořila na jedné ze stěn Křižíkova pavilonu dílo inspirované sci-fi literaturou i komiksy. Graffiti bude na Výstavišti k vidění jen do doby, než začne plánovaná rekonstrukce pavilonů. Část díla se pak přesune na Kampu, kde se v prosinci uskuteční dražba jednotlivých desek. Deset vybraných panelů bude vydraženo a celý výtěžek poputuje na podporu dvou organizací pomáhajících rodinám, které jsou kvůli koronavirové krizi ve finanční tísni, a to do Klubu svobodných matek a organizace Pink Bubble, jež pomáhá dětem, jejich rodinám a mladým lidem v boji s rakovinou.

Časosběrné video ukazuje proměnu stěny. (Video: město Praha)

Tron, tedy Michal Škapa, s Ondřejem Vyhnánkem alias X-Dogem vytvořili obří graffiti za necelý týden. Možnost využít jako plátno architektonickou památku se podle nich nenaskytuje často. „Plocha o takovém rozměru je vždy výzvou a Křižíkovy pavilony jsou zcela unikátní prostor. Navíc má celý mural kvůli brzké plánované rekonstrukci velmi krátkou trvanlivost a z původního Křižíkova pavilonu se zachová jen několik fragmentů, které pak poslouží dobré věci,“ řekl Michal Škapa.

„Inspiraci jsme čerpali ze sci-fi literatury, vědeckých kreseb i komiksů a stylově samozřejmě vycházíme z našich graffiti kořenů, i když tady jsme už u velkoformátových maleb,“ doplnil Ondřej Vyhnánek.

Foto: město Praha

Pavilon v původním stavu.

Malba má podobu bájného ztraceného města – hlava složená z fragmentů, která se chystá vdechnout metropoli nový život, v ruce drží jiskru a kolem víří celý vesmír. Kombinace světa techniky i fantaskní vize jsou propojené do jednoho originálního výtvarného celku, ale i po rozebrání budou vybrané desky určené k dražbě fungovat jako samostatné umělecké dílo.

Foto: město Praha

Stejný pavilon po „zásahu“ sprejerů.

Za projektem stojí Praha jak organizačně, tak finančně. „Křižíkovy pavilony postupně podstupují plánovanou rekonstrukci, někde již začala. Využití stávajících ploch k méně tradičnímu uměleckému zpracování a následně i k charitativnímu účelu považujeme za velmi smysluplné,“ uvedl radní Jan Chabr. „V této nelehké době město pochopitelně velmi důsledně řeší, které výdaje omezí, ale v tomto případě jsme se rozhodli projekt podpořit vzhledem k návratnosti nákladů směrem k těm, kteří se kvůli koronavirové krizi dostali do finanční nouze.“ Náklady hlavního města byly přibližně 900 tisíc korun.

„Čtyři sta padesát metrů čtverečních je obrovská plocha, ale autoři si s ní i v tak krátkém čase poradili skvěle. Očekáváme, že projekt osloví nejen mladou generaci se zájmem o alternativní způsob tvorby, ale i mecenáše, kteří se aktivně zapojí do dražby,“ řekl Tomáš Hübl za Výstaviště Praha.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené