Hlavní obsah

Obří továrna na baterie do elektromobilů Tesla bude stát spíš v Německu než v Čechách

Obří továrna na výrobu lithium-iontových baterií zřejmě v Čechách nevznikne. (Video: Youtube.com)

 

Reklama

20. 6. 2018 20:51

Elon Musk naznačil, že by evropská továrna na výrobu baterií do elektromobilů Tesla mohla stát v Německu. Díky veliké zásobě lithia v Krušných horách se spekulovalo o tom, že by se obří továrna mohla stavět v Čechách.

Článek

Favoritem pro umístění první velké evropské továrny na baterie firmy Tesla je Německo. Na Twitteru to napsal Elon Musk, generální ředitel tohoto amerického výrobce elektromobilů. V minulosti se spekulovalo, že rozsáhlá továrna na baterie, kterou Tesla označuje termínem „gigafactory“, by mohla stát na českém území, severně od Prahy.

„Německo je první volbou pro Evropu. Možná německo-francouzská hranice dává smysl nebo blízkost zemí Beneluxu,“ uvedl Musk, který tak reagoval na jiné, veřejné tweety.

Odborníci z odvětví odhadují, že revoluce elektromobilů zvýší do roku 2025 hodnotu evropského trhu s bateriemi na zhruba 250 miliard eur (6,5 bilionu korun). Asijské společnosti, včetně firem CATL a Samsung, už zaregistrovaly podniky nebo zřídily vlastní aktivity v Evropě, což přimělo evropské politiky a přední podnikatele, aby začali volat po zvýšení domácích investic do baterií.

Tesla má v současnosti podnikatelské aktivity v německém městě Prüm, které leží asi 30 kilometrů od hranice s Belgií a zhruba 100 kilometrů od hranice s Francií. Ve městě sídlí divize Grohmann Engineering, která se specializuje na automatizované výrobní systémy pro továrny na výrobu baterií. Divize nedávno postavila výrobní linku pro závod Tesly na baterie v americkém státě Nevada.

Tesla nyní buduje v Nevadě továrnu „gigafactory 1“ na výrobu lithium-iontových baterií. Závod již zahájil výrobu, podle společnosti je ale zatím dokončen zhruba z 30 procent. Po dokončení to má být největší budova na světě. Musk v roce 2016 na návštěvě Německa oznámil plány na otevření druhé „gigafactory“ někde v Evropě. Tehdy řekl, že nová továrna bude vyrábět jak baterie, tak elektromobily.

O umístění továrny v České republice se spekulovalo hlavně v souvislosti s tím, že Česko má v Krušných horách vysoké zásoby lithia, které je základní složkou dnešních vyspělých baterií.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené