Hlavní obsah

Odboráři v úterý vyhlásí stávkovou pohotovost zaměstnanců bank a pojišťoven

V peněžnictví bude od úterý platit stávková pohotovost. (Video: Klára Galová)

 

Reklama

13. 11. 2017 19:45

Odbory v peněžnictví v úterý vyhlásí stávkovou pohotovost. Tvrdí, že zaměstnavatelé dosud se zaměstnanci neuzavřeli kvalitní rámcovou kolektivní smlouvu.

Článek

Od úterý začne platit stávková pohotovost zaměstnanců bank, pojišťoven a zdravotních pojišťoven. Vyhlásí ji Odborový svaz pracovníků peněžnictví a pojišťovnictví (OSPPP). Svazu vadí neochota zaměstnavatelů uzavřít se zaměstnanci kvalitní rámcovou kolektivní smlouvu. ČTK to dnes řekl předseda svazu František Hupka.

Organizace má asi 8000 členů v sektoru, který zaměstnává desítky tisíc pracovníků. Svaz bank a pojišťoven tomuto gestu podle svého vyjádření nerozumí.

„O rámcové kolektivní smlouvě vyššího stupně, která zastřešuje podmínky smluv v celém sektoru, jednáme se zaměstnavateli neúspěšně již 14 měsíců,” uvedl Hupka. Svaz podle něj doporučil svým vyjednávačům, aby chtěli v příštím roce zvednout platy pro zaměstnance o 15 procent. Návrhy zaměstnavatelů na zvýšení mezd často jen kopírují inflaci, dodal.

„Svaz bank a pojišťoven se snažil s OSPPP vyjednávat na všech možných úrovních. Naposledy skrze zprostředkovatele určeného Ministerstvem práce a sociálních věcí. Toto jednání se uskutečnilo v polovině října. Přestože přineslo dílčí výsledek, OSPPP se rozhodl v něm nepokračovat. Očekávali jsme tedy, že přijde se svým návrhem formátu jednání. Místo toho jsme svědky vyhroceného gesta, kterému nerozumíme. Nadále jsme připraveni o kolektivní smlouvě vyššího stupně vyjednávat a hledat její kompromisní podobu pro obě strany," uvedl předseda představenstva svazu Zdeněk Šimek.

Stávková pohotovost má sloužit k podpoře vyjednávačům při rozhovorech o zvýšení mezd. „Uvidíme, jak se situace bude dále vyvíjet,” řekl Hupka k dalším krokům odborů.

Nejvyšší platy v soukromé sféře měli v prvním čtvrtletí lidé pracující v oblasti peněžnictví a pojišťovnictví, vyplývá z dat Ministerstva práce a sociálních věcí. Takzvaný medián, tedy střední hrubá mzda, která dělí vyplácené platy na dvě stejné poloviny a podle analytiků mnohem více než průměrná mzda odpovídá reálným příjmům obyvatel, u nich dosahoval 35 319 Kč. Platy v bankovnictví a pojišťovnictví tak výrazně převyšují celostátní mzdy. Medián v podnikatelské sféře činil 19 303 Kč.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované