Hlavní obsah

Odhaloval zločiny stalinismu. Teď jde ruský historik Dmitrijev za mříže

Foto: WIkimedia Commons

Jurij Dmitrijev (archivní foto).

Reklama

22. 7. 2020 14:25
aktualizováno • 22. 7. 2020 15:21

Ruský soud poslal na 3,5 roku za mříže historika Jurije Dmitrijeva, známého odhalováním zločinů z éry komunistického diktátora Josifa Stalina.

Článek

Na konci 80. let 20. století, v ruské Karélii, v borovém lese poblíž opuštěné farmy, byly nalezeny lidské kosti, jejichž zbytky byly vyhozeny do masových hrobů. Později se ukázalo, že zde byly pohřbeny oběti poprav před více než půlstoletím. Pomocí archivních dokumentů historici pak zjistili, že mezi ně patřili Rusové, Ukrajinci, Židé, Finové, Karelové a mnoho dalších národností.

Jedním z historiků, kteří tehdy prováděli vykopávky, byl Rus Jurij Dmitrijev - člověk, jenž celý svůj život usiloval o obnovení historické paměti a odhaloval zločiny stalinismu. Teď ho ale ruský soud poslal na 3,5 roku za mříže.

O verdiktu informovala agentura TASS s odvoláním na historikova právníka. Dmitrijev byl obžalován ze sexuálního násilí, prokurátor žádal 15 let vězení. Odsouzený vinu odmítal. Kritici považují proces za vykonstruovaný, zaměřený na diskreditaci historika a znehodnocení jeho díla.

Agentura AFP dala proces s Dmitrijevem do souvislosti s dalšími případy potlačování svobody slova v Rusku, včetně obvinění bývalého novináře Ivana Safronova z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou, anebo případem režiséra Kirilla Serebrennikova, podmíněně odsouzeného za údajné rozkradení státní dotace.

Kdo je Jurij Dmitrijev?

Historik a ředitel karelské pobočky nevládního sdružení Memorial, které se zaměřuje na dokumentaci politických represí a ochranu lidských práv, byl zatčen v prosinci 2016. Obviněn byl z výroby dětské pornografie kvůli fotografiím, na kterých je jeho nahá adoptivní dcera.

„V rozsudku jsem zaslechl, že si má odpykat 3,5 roku. To by pak okolo 12. září měl vyjít na svobodu,“ řekl Dmitrijevův obhájce Viktor Anufrijev novinářům. Historik už totiž sedí tři roky ve vazbě. Deník Kommersant odhadl, že vzhledem k délce vazby vyjde Dmitrijev na svobodu v listopadu. K soudu přišla ve středu historika podpořit asi stovka lidí, včetně místního vedení opoziční strany Jabloko a finského konzula.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené