Hlavní obsah

Odpor k očkování zařadila WHO mezi největší rizika. Vedle HIV, eboly a odolných bakterií

Neochota k očkování v TOP 10 největších zdravotních rizik.Video: Renáta Matoušková, Youtube.com

 

Reklama

20. 1. 2019 22:46

Neochota k očkování patří podle Světové zdravotnické organizace (WHO) v současnosti mezi deset největších hrozeb pro zdraví lidí. Hrozí kvůli tomu, že přijde vniveč pokrok v potírání nemocí, kterým se dá vakcinací předejít.

Článek

Očkování v současnosti podle WHO zachrání dva až tři miliony lidských životů za rok a dalším 1,5 milionu úmrtí by se dalo zabránit, kdyby k očkování mělo přístup více lidí.

Důvody, proč se lidé rozhodnou se neočkovat, jsou podle WHO rozličné: jde o ledabylost, problémy s dostupností očkovacích látek a nedůvěru. Jako příklad onemocnění, které se znovu vrací, i když se proti němu očkuje, uvádí WHO spalničky. Předloni celosvětově přibylo oproti roku 2016 o 30 procent případů spalniček.

V Evropě v roce 2017 onemocnělo spalničkami 23 927 lidí, zatímco v roce 2016 to bylo 5 273 nemocných, uvádí agentura DPA s odvoláním na WHO. Podle údajů českého Státního zdravotního ústavu bylo do začátku loňského prosince v Česku zaznamenáno 182 případů spalniček, což bylo asi o čtvrtinu více než za celý rok 2017.

Mezi další závažná rizika pro lidské zdraví řadí WHO znečištěné ovzduší a změnu klimatu. „Devět z deseti lidí každý den dýchá znečištěný vzduch,“ uvádí WHO. Špatný vzduch si každý rok vyžádá daň v podobě sedmi milionů předčasných úmrtí. Devadesát procent z nich připadá na země s nízkými a středními příjmy, které vyprodukují velké množství emisí v průmyslu, dopravě, zemědělství, ale i neekologickým vytápěním.

Globální změna klimatu si prý ročně v období 2030 až 2050 vyžádá čtvrt milionu případů úmrtí způsobených podvýživou, malárií, průjmovými onemocněními a přehřátím.

Lidstvo se také podle WHO musí připravit na další pandemii chřipky. „Jedinou věc, kterou nevíme, je, kdy udeří a jak silná bude,” připouští zdravotnická organizace.

Za další závažná rizika WHO považuje třeba odolnost vůči antibiotikům nebo virus HIV.

Reklama

Doporučované