Hlavní obsah

Odsouzený Janoušek na horách. Snímky vězně, který má být vážně nemocen

Foto: Seznam Zprávy

Roman Janoušek a jeho přátelé v rakouských Alpách.

Reklama

23. 2. 2021 6:59

Redakce Seznam Zpráv získala fotografie zachycují při horské zábavě odsouzeného lobbistu Romana Janouška, který má dlouhodobě přerušen trest z vážných zdravotních důvodů. Snímky jsou ze silvestra 2019–2020 v rakouských Alpách.

Článek

V březnu to bude devět let, co opilý lobbista Roman Janoušek nedobrzdil a naboural do auta před sebou. Když řidička chtěla banální nehodu řešit, on šlápl na plyn, srazil ji a ujel. Žena letěla 13 metrů vzduchem a s vážnými zraněními skončila v nemocnici.

Po dvouapůlletém soudním martyriu si Roman Janoušek vyslechl trest. 4,5 roku vězení za vážné zranění ženy a jízdu v opilosti. V tu chvíli se zdálo, že vlivnému zákulisnímu hráči, který navzdory řadě podezření unikal spravedlnosti, zlomila dopravní nehoda vaz. Omyl.

Mazánkovi, Kolibříkovi nebo Džimbičovi, jak se Janouškovi přezdívá, se život vlastně příliš nezměnil. Je na svobodě a žije čilým společenským i sportovním životem.

Seznam Zprávy mají fotografie, jak si v Rakousku užíval minulého silvestra. Zřejmě i sáňkoval a lyžoval. Jak to jde dohromady s jeho špatným zdravotním stavem, o který opakovaně opírá žádosti o propuštění na svobodu, nechtěl jeho právník komentovat.

Prémiový vězeň

Už v brněnské věznici v Bohunicích, kam v listopadu 2014 nastoupil, se Romanu Janouškovi dostávalo privilegií.

Rozhodně nebyl obyčejný vězeň se standardním vězeňským režimem. Seznam Zprávy získaly od Městského soudu v Praze data a časy „opušťáků“, které mu ředitel věznice Dušan Gáč povolil.

Jak ukazuje tabulka, k vězni Janouškovi byl velkorysý.

Během šestnácti měsíců pobytu ve vězení byl Roman Janoušek na opušťáku devětkrát. V drtivé většině o víkendech. Volno dostal na Štědrý den a vánoční svátky nebo na jarní prázdniny. Koncem února 2016 žil mimo vězení celých jedenáct dní v kuse.

Podle vedení věznice bylo vše v pořádku. Opušťáky dostával kvůli návštěvě odborníků nebo z rodinných a zdravotních důvodů. Případně jako odměnu za dobré chování. Ředitel věznice Dušan Gáč, který mu opušťáky podepisoval, tehdejší novinářské dotazy odbyl prostřednictvím své mluvčí tím, že jen využil svých pravomocí, které mu zákon poskytuje.

Po šestnácti měsících pobytu za mřížemi pak Krajský soud v Brně vyhověl žádosti Romana Janouška a ze zdravotních důvodů mu přerušil výkon trestu. Ze 4,5 roku si tak z trestu ve vězení odseděl sotva čtvrtinu.

Dva Janoušci

Otázkou je, zda je zdravotní stav Romana Janouška opravdu tak vážný, že mu věznice v Bohunicích nedokáže zajistit dostatečnou zdravotní péči. Ani když sousedí s brněnskou fakultní nemocnicí.

Podle všeho existují „dva Janouškové“.

Jednoho popisují lékařské posudky. Trpí těžkou nevyléčitelnou nemocí, je v terminálním stadiu života, potřebuje neustálý dohled třetí osoby a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl.

Těchto posudků se drží Krajský soud v Brně a už pět let odkládá jeho nástup k výkonu trestu. Poslední odklad mu vyprší letos 30. dubna. A žádost o další prodloužení už je na cestě.

Druhého Janouška odhalil Vrchní soud v Praze, když lobbista žádal kvůli zdravotnímu stavu o úplné zproštění trestu. Soudci se chtěli přesvědčit, jak se v praxi projevuje jeho „terminální stadium života“, a nechali lobbistu sledovat.

Výsledek? Žije společenským i sportovním životem. Pohybuje se sám i bez hole. V utajení chodí na plovárnu, do galerie a v tropických teplotách jezdí na kole. Vězeňská služba soudu navíc potvrdila, že je schopna Janouškovi zajistit nezbytnou zdravotní péči.

Člověk by si řekl, že jde o jasný signál směrem k soudkyni Jaroslavě Bartošové z krajského brněnského soudu, která půl roku po zmíněném sledování posuzovala další Janouškovu žádost o prodloužení přerušení trestu. Soudkyně ale žádosti vyhověla, nechala ho na svobodě. Opět byla důvodem Janouškova těžká nemoc, kdy mu hrozí bezprostřední nebezpečí smrti a nově i obava z nákazy covidem-19.

Na toto rozhodnutí kriticky zareagovali soudci z vrchního soudu. „Očekávali jsme, že bude rozhodnuto o odvolání přerušení výkonu trestu, a že se tak nestalo, je pro celý náš senát překvapením,“ napsali v e-mailu pro Seznam Zprávy s dodatkem, že jim samozřejmě nepřísluší hodnotit způsob rozhodování jiných soudů.

Hory, sáňky, lyžování

Roman Janoušek má podle lékařských zpráv po operaci mozku ve spánkové oblasti 3D implantát, který kdyby se mechanickým pohybem uvolnil, může ho to zabít.

Seznam Zprávy však získaly fotografie z dob, kdy podle rozhodnutí soudu nemohl být ve výkonu trestu, jak s touto diagnózou trávil silvestra 2019–2020.

Foto: Seznam Zprávy

Roman Janoušek, Miloslav Žáček a Tomáš Pitr ve Feldringalmu.

„Tuto fotografii mi den před minulým silvestrem poslal můj bývalý partner Miloslav Žáček,“ komentuje snímek tří pózujících mužů čtyřiatřicetiletá Sandra Pokorná. „S Romanem Janouškem, jeho přítelkyní a synem trávil silvestra v pronajaté vile v rakouském lyžařském středisku Ötztal.“

Pro vysvětlenou je nutno dodat, že Sandra Pokorná vede s bývalým partnerem Miloslavem Žáčkem několik soudních sporů, včetně opatrovnictví o jejich syna.

Na fotografii vlevo stojí lobbista Roman Janoušek, uprostřed majitel populárního pražského klubu James Dean Miloslav Žáček a vpravo kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr. Autentičnost snímku je ověřena podle digitální stopy – byla opravdu pořízena 30.12.2019 v 15:47 a GPS odkazuje na rodinný penzion Feldringalm, kam si skupinka podle Sandry Pokorné vyrazila na výlet.

Feldringalm leží 1888 metrů nad mořem, je z něj krásný výhled na Stubaiské Alpy, ale hlavně z něj vede výborně upravená sáňkařská dráha. „Pamatuju si, že mi Miloslav Žáček vyprávěl, že sáňkovali,“ vzpomíná Sandra Pokorná.

Jestli sáňkoval i Roman Janoušek, to neví. Každopádně na další fotografii z téhož dne táhne Roman Janoušek saně.

Foto: Seznam Zprávy

Výšlap na sáňkařskou dráhu. Miloslav Žáček, Roman Janoušek (uprostřed), Tomáš Pitr cestou na Feldringalm.

Poslední den roku 2019 trávila podle fotodokumentace od Sandry Pokorné skupinka aktivně.

„Míla mi tehdy telefonoval, že dopoledne Roman (Janoušek) s přítelkyní lyžovali a on se mezitím staral o jejich syna. Sraz si dali na vyhlídce Gaislachkogl, kde poobědvali v nějaké známé restauraci, a tam odsud mi poslali několik fotek,“ listuje Sandra Pokorná v mobilním telefonu a komentuje svou tehdejší komunikaci s bývalým partnerem.

Miloslav Žáček s Romanem Janouškem před unikátní restaurací Ice Q na vrcholu Gaislachkoglu.

Jestli Roman Janoušek opravdu lyžoval, není možné doložit.

Každopádně podle digitální stopy byla fotografie pořízená 31.12.2019 ve 12:54 a GPS ukazuje na panoramatickou restauraci Ice Q Elements 007, která je na vrcholu hory Gaislachkogl a kde končí lanovka Gaislachkgelbahn. Roman Janoušek na sobě ale tentokrát nemá džíny, vycházkovou bundu a obyčejnou čepici, ale lyžařskou helmu, lyžařské brýle, lyžařské kalhoty a v podpaží drží lyžařské rukavice.

Seznam Zprávy se snažily informaci ohledně lyžování a sáňkování Romana Janouška ověřit. Miloslav Žáček na položené otázky odpověděl, že nevidí jediný důvod, proč by se měl jakkoliv vyjadřovat ke svému soukromí.

Tomáš Pitr potvrdil, že s Romanem Janouškem v té době byl, ale také to nechtěl víc komentovat. A Janouškův právník Lukáš Trojan řekl, že nemá od klienta mandát cokoliv říkat.

„Nevím, jak je to s Janouškovým zdravím. Stýkal se s ním můj bývalý přítel, já jsem ho osobně viděla jen jednou na narozeninách jeho syna, ale vypadal normálně a rozhodně neměl francouzskou hůl,“ shrnuje Sandra Pokorná svou zkušenost s lobbistou. „Co mi ale bývalý partner říkal, je, že to byl docela poklidný silvestr. Alkoholu prý Janoušek pije míň než dřív,“ vzpomíná na dobu, kdy s nimi nebyla proto, že pár dní předtím porodila syna.

Její tehdejší partner ji prý odvezl z porodnice domů a vydal se za přáteli do Rakouska.

Reklama

Související témata:

Doporučované