Hlavní obsah

Odveta za Trumpova cla. Čína od pátku zavádí tarify na americké zboží

Čína zavádí odvetná cla. (Video: Reuters)

 

Reklama

4. 7. 2018 16:00

Čína se chystá uvalit odvetná cla na dovoz amerického zboží v ročním objemu asi 760 miliard korun. Cla začne uplatňovat v pátek, ve stejný den, kdy je na čínské zboží uvalí USA.

Článek

Čína začne od pátku uplatňovat cla na dovoz zboží ze Spojených států v ročním objemu přes 760 miliard Kč. Washington už dříve oznámil, že od pátku začne vybírat clo na dovoz z Číny obdobného rozměru a intenzity. Vzhledem k 12hodinovému časovému rozdílu cla ve skutečnosti zavede Čína dříve.

„Naše opatření jsou rovnocenná. A rovnocenná znamená, že pokud Spojené státy začnou 6. července, začneme také 6. července,” uvedl zdroj agentury Reuters. „Zavedení všech opatření začíná o půlnoci.”

Americký prezident Donald Trump pohrozil, že obchodní spor může ještě vyostřit a začít na čínské zboží uplatňovat cla až do objemu 8,9 bilionu Kč, pokud Peking zavede odvetu proti americkým clům, jež mají začít platit v pátek.

Ekonomové varují, že tarify poškozují hospodářský růst a mohly by vyústit v plnou obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované