Hlavní obsah

Ohnivé peklo. V Portugalsku i Španělsku opět hoří lesy, v autě uhořel pár, celkem přes 30 obětí

Pyrenejský poloostrov sužují lesní požáry (Video: Reuters)

 

Reklama

16. 10. 2017 17:14

Za požáry může teplo a dlouhodobé sucho. Podle šéfa galicijské vlády některé požáry ve Španělsku založili lidé úmyslně.

Článek

Nejméně 30 osob zemřelo během požárů, které se v neděli rozhořely v hustě zalesněných oblastech středního a severního Portugalska a v severozápadním Španělsku. Portugalské úřady oznámily 27 mrtvých a 51 raněných. Řada lidí se pohřešuje. Na severozápadě Španělska zemřeli nejméně tři lidé. Španělské úřady jsou podle premiéra Mariano Rajoye přesvědčené, že požáry záměrně založili žháři.

Ve čtveřici sousedících distriktů Coimbra, Castelo Branco, Viseu a Guarda ve střední a severní části Portugalska stoupla bilance na 27 obětí. Hasiči stále bojují se 147 požáry, z nichž 32 považují za vážné, informovala mluvčí úřadu pro civilní ochranu Patricia Gasparová. Při požárech bylo raněno 51 osob a 15 z nich je ve vážném stavu, uvedla dále. Řada lidí se pohřešuje.

Tuto vlnu požárů zapříčinila „teplota výrazně přesahující sezonní průměr a dlouhodobé sucho,“ řekla již dříve Gasparová.

Na španělské straně zemřely tři osoby v Galicii na severozápadě země, kde tisíce požárníků a vojáků zasahovaly v noci na pondělí proti 15 požárům. Novináře o tom informoval šéf galicijské vlády Alberto Núñez Feijóo. Dva lidé uhořeli v autě u města Nifrán, když se pokoušeli plamenům uniknout, informoval tamní starosta. „Bylo to tak nenadálé, šílené,“ komentoval řádění živlu.

Feijóo v soukromé televizi La Sexta dodal, že plameny rozdmýchával nárazový vítr o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu související s doznívajícím hurikánem Ophelia, který prošel kolem severního pobřeží Španělska směrem na Irsko.

Předseda španělské vlády Rajoy při návštěvě protipožárního koordinačního střediska v Pazos de Borben prohlásil, že požáry byly založeny zcela jistě záměrně. „To, co tady vidíme, není dílem náhody. Bylo to vyvoláno,” řekl podle médií. Dodal, že úřady jsou si jisté, že oheň založili žháři. A jako příklad uvedl právě Pazos de Borben, kde se plameny vzňaly na pěti různých místech.

O tom, že vícero požárů někdo založil úmyslně, hovořil už před Rajoyem i Feijóo. „Jedná se o úmyslně založené požáry, jejichž původci si byli vědomi toho, co způsobují,” řekl.

Pět požárů u města Vigo, kde žije 300 tisíc osob, vedlo k evakuaci nákupního centra a továrny PSA Peugeot Citroën. Nejméně deset místních škol zrušilo pondělní výuku. Železniční doprava mezi Vigem a Barcelonou byla zastavena, oznámila státní železniční společnost Renfe. Uzavřeny byly i některé silnice.

V boji s požáry pomáhá 350 hasičským jednotkám i 20 cisternových letadel.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované