Hlavní obsah

Lidé kvůli požárům uvázli na pláži. Plameny ohrožují i olympijské památky

V Aténách plameny zcela zničily více než 10 domů, další desítky obchodů, barů a rekreačních objektů vážně poškodily.Video: AP

 

Reklama

5. 8. 2021 12:56

Plameny v Řecku zničily nejméně 150 domů a desítku vesnic. Klášter na ostrově Evia odmítli opustit tamní mniši, v historickém městě Olympii požáry ohrožují archeologická naleziště. Z Atén se evakuovaly stovky lidí.

Článek

Požár na řeckém ostrově Evia je jedním z více než stovky, které v zemi hoří. Hasiči podle agentury AP tvrdí, že na ostrově s kopcovitým terénem a malou viditelností je náročné požár zvládnout. Obrovské plameny šlehající z lesa jsou vidět od moře. Prchající lidé sdíleli videa a fotografie.

Tři mniši z kláštera svatého Davida podle hasičů odmítli odejít, z okolních vesnic jinak byli evakuováni naprosto všichni.

„Dusíme se kvůli kouři,“ řekl jeden z mnichů telefonicky podle webu The Guardian a popsal plameny vysoké 30 až 40 metrů, které obklopují klášter. Odejít ale i přesto odmítl. Policie agentuře AFP řekla, že pokud budou mniši v ohrožení života, k evakuaci mnichy donutí.

Odborníci varovali, že četnost i intenzitu požárů zvyšuje globální oteplování. S požárem si na ostrově snaží poradit asi 100 hasičů, které podporuje sedm vrtulníků a letadla, z nichž do hlavních ohnisek požárů hasiči shazují vodu. Někteří místní politici však mají pocit, že by se do boje s plameny mělo nasadit více sil.

„Žádáme úřady, aby posílily letecké a pozemní síly, aby neriskovaly lidské životy,“ řekl agentuře ANA starosta města Limni Giorgos Tsapourniotis. Místostarosta města Mantoudi Argyris Liaskos televizi Skai TV řekl, že na boj s požáry tam nebyla nasazena žádná letecká podpora. „Shořelo nejméně 150 domů,“ řekl Liaskos.

Pobřežní stráž evakuovala asi 90 lidí, kteří uvázli na pláži poblíž vesnice Rovies na severu ostrova. Při operaci pomáhaly i soukromé lodě, tři hasiči podle místních médií utrpěli popáleniny.

„Atény to nejtěžší teprve čeká“

Ostrov Evia je vzdálen asi 200 km od řeckého hlavního města Atén. Tam s jiným požárem, který zuří na okraji města, bojuje více než 500 hasičů, tucet hasičských letadel a pět vrtulníků. „Vedeme bitvu titánů! To nejtěžší nás teprve čeká,“ řekl novinářům náměstek ministra pro civilní ochranu Nikos Hardalias.

Požár vypukl v úterý v borovicovém lese v oblasti Parnitha, jednom ze tří pohoří, jež řecké hlavní město obklopují. Nad Aténami se vznášejí oblaka tmavého, štiplavého dýmu, který pochází z trosek vyhořelých domů.

Na předměstí Varybombi, které je od centra Atén vzdálené asi 30 kilometrů, plameny podle webu The Guardian zcela zničily více než 10 domů, další desítky obchodů, barů a rekreačních objektů vážně poškodily. Tamní požár ve středu odpoledne však hasiči pomalu, ale jistě začali dostávat pod kontrolu.

+5

„Posádky hasičů odvedly při boji s nočními požáry v příměstských lesích skvělou práci. Nedošlo k žádným ztrátám na lidských životech. Domy znovu postavíme, lesy časem znovu vyrostou,“ řekl plný naděje premiér země Kyriakos Mitsotakis.

Požár také zuřil v blízkosti rozsáhlého zalesněného panství a paláce Tatoi, který kdysi patřil řecké královské rodině a nyní chátrá. Řecké ministerstvo kultury ve středu uvedlo, že panství Tatoi plameny nepoškodily.

Ze skladovacích prostor v paláci Tatoi nicméně úřady nechaly z preventivních důvodů převézt artefakty, jež mají „zvláštní historickou či uměleckou hodnotu“. V rámci rozsáhlého restaurátorského programu byly na panství po léta uloženy tisíce artefaktů, včetně slavnostních kočárů, luxusních automobilů, starožitností, obrazů a oblečení.

Nebezpečí pro olympijské památky

Evakuace probíhaly i v jižní části řeckého poloostrova Peloponés, a to kvůli rozsáhlému požáru v blízkosti starověké Olympie, kde se od roku 776 př. n. l. po více než tisíciletí každé čtyři roky konaly olympijské hry. Evakuováno bylo město Olympia a dalších sedm okolních vesnic.

Starosta rodiště olympijských her ve středu zažádal o pomoc, převážně v podobě letecké podpory. V Olympii Řecko nasadilo asi 100 hasičů, tři vrtulníky a dvě letadla.

Učinili jsme vše, co bylo možné, abychom před plameny ochránili archeologická naleziště, kde začínaly olympijské hry.
Ministryně kultury Lina Mendoniová

Už v roce 2007 oblast zpustošily lesní požáry, které si vyžádaly desítky obětí, ale ušetřily zničená sportoviště a chrámy Olympie. Podle Hardaliase se Řecko za posledních 24 hodin potýkalo celkem se 118 požáry, převážně kvůli teplotám převyšujícím 40 stupňů Celsia.

Teploty v Řecku ve středu dosáhly dokonce 45 stupňů Celsia. Úřady počasí posledních dní označily za nejhorší vlnu veder od roku 1987. Sousední země se potýkají s podobnými podmínkami, požáry sužují také Turecko a Itálii.

Evropa nabízí pomoc

Evropské Středisko pro koordinaci odezvy na mimořádné události (ERCC) uvedlo, že země EU vysílají do Itálie, Řecka, Albánie a Severní Makedonie hasiče i techniku. „Situaci sledujeme s velkými obavami. V boji s těmito strašlivými požáry funguje evropská solidarita. Jsme s vámi,“ uvedla na Twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

„Pracujeme nepřetržitě, abychom vyslali pomoc v době, kdy v Evropě zuří požáry. Děkuji Kypru, Česku, Francii, Slovinsku a Nizozemsku za rychlé nasazení hasičských letadel, vrtulníků a týmu hasičů na podporu zemí silně postižených lesními požáry,“ uvedl v prohlášení komisař Janez Lenarčič.

Služba monitorování atmosféry programu Copernicus (CAMS) uvedla, že kouřová oblaka z lesních požárů v jižní Evropě jsou jasně viditelná na satelitních snímcích. Řečtí vědci uvedli, že celkově za pouhé tři dny shořelo v zemi přes 50 procent plochy, která byla v zemi vypálena v předchozích letech. Podle aténské observatoře od neděle do středy při požárech shořelo odhadem 6 000 hektarů. Za celý loňský rok to bylo 10 400 hektarů.

Poté, co plameny vyvrátily stožáry elektrického vedení, dochází navíc v Řecku k občasným výpadkům elektřiny, což v době vrcholící letní turistické sezóny ochromuje již tak přetíženou řeckou státní energetickou síť. Příčiny řeckých požárů jsou dosud nejasné, podle úřadů je však nejpravděpodobněji na vině lidský faktor a nedbalost.

Reklama

Související témata:

Doporučované